Προβολή της ταινίας «Ένα ντιβάνι στην Τυνησία» με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας

Θα ακολουθήσει συζήτηση

Η Παγκόσμια Ημέρας Ψυχικής Υγείας γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Οκτωβρίου και έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση του κοινού σε θέματα που άπτονται της ψυχικής υγείας.

Σε κάθε επέτειο ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) αφιερώνει την ημέρα αυτή σε έναν συγκεκριμένο στόχο.

Ο φετινός στόχος είναι να ενωθούν οι άνθρωποι και οι κοινότητες υπό το πρίσμα «Η Ψυχική Υγεία είναι Δικαίωμα για Όλους και Όλες», ώστε να βελτιωθεί η γνώση, να αυξηθεί η ευαισθητοποίηση και να κινητοποιηθούν δράσεις που προάγουν και προστατεύουν την ψυχική υγεία όλων, ως ενός βασικού ανθρώπινου δικαιώματος.

Όλοι και όλες έχουν δικαίωμα να γίνουν αποδέκτες της υψηλότερης ποιότητας φροντίδας ψυχικής υγείας, και αυτό συνεπάγεται να έχουν όλοι το δικαίωμα:

• να προστατεύονται από παράγοντες κινδύνου για την ψυχική τους υγείας, όπως είναι η έκθεση σε τοξικούς & ρυπογόνους παράγοντες του περιβάλλοντος, και σε στρεσογόνους παράγοντες, όπως η φτώχεια και η εγκληματικότητα, η κακής ποιότητας διατροφή, η έλλειψη ύπνου, η παρεμπόδιση της σωματικής άσκησης, η έκθεση σε οικογενειακή ή άλλης μορφής βία,
  • να έχουν ελεύθερη και εύκολη πρόσβαση σε φιλικές υπηρεσίες ψυχικής υγείας,
  • στην ελευθερία και στην ανεξαρτησία ως προς τον τρόπο ζωής και την καθημερινότητα τους,
  • να αποτελούν ισότιμα μέλη της κοινωνίας
  • να συμμετέχουν στη λήψη αποφάσεων για την υγεία τους.

Ειδικότερα σε σχέση με το δικαίωμα στη λήψη αποφάσεων που αφορούν την υγεία, το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) σε συνεργασία με το παρατηρητήριο για την ψυχική υγεία «ο Αντιφών» και την εταιρεία Κράτις πρόσφατα διοργάνωσαν επιστημονική ημερίδα με θέμα «Συμμετοχική λήψη αποφάσεων μεταξύ επαγγελματιών ψυχικής υγείας και ατόμων με νευρονοητικές/νευροβιολογικές (ψυχικές) διαταραχές».

Με αφορμή το θέμα της φετινής Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχικής Υγείας, υπογραμμίζονται ξανά ορισμένα από τα συμπεράσματα της ημερίδας αυτής, τα οποία υπογραμμίζουν την απαίτηση για:

• Στρατηγική μέσω συμμετοχικής ανάπτυξης για την εφαρμογή των σχετικών προνοιών του Παγκόσμιου Σχέδιού Δράσης για την Ασφάλεια Ασθενών 2021–2030 του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας. Οι πρόνοιες θα πρέπει να εφαρμοστούν τόσο σε κρατικό επίπεδο όσο και από κέντρα παροχής υπηρεσιών υγείας.
  • Θεσμοθέτηση νομικού πλαισίου ορισμού της κριτικής ικανότητας, και υποχρεωτική εκπαίδευση όλων των εμπλεκομένων στην αξιολόγηση της κριτικής/ δικαιοπρακτικής ικανότητας των ατόμων με σοβαρά προβλήματα ψυχικής υγείας.
  • Ενσωμάτωση των κλινικών κατευθυντηρίων οδηγιών ενημέρωσης & συναίνεσης και αξιολόγησης της κριτικής/ δικαιοπρακτικής ικανότητας των ατόμων με ψυχικό νόσημα, ειδικά υπό καθεστώς ακούσιας νοσηλείας ως υποχρεωτικής εκπαίδευσης και εφαρμογής από τους κλινικούς στην παρούσα πολιτικής υγείας.
  • Θεσμοθέτηση παρεμβάσεων και μέτρων στήριξης ατόμων με έλλειμα στην κριτική ικανότητα ώστε να συμμετάσχουν στη λήψη αποφάσεων.
  • Θεσμοθέτηση της συμμετοχής των φερόντων εξειδίκευσης λόγω εμπειρίας (experts by experience) στη λήψη αποφάσεων σε θέματα διαμόρφωσης πολιτικής υγείας και έρευνας.

H συμμετοχική λήψη αποφάσεων υφίσταται όταν οι θεσμοί προβλέπουν και προασπίζουν τη δέσμευση και την ενεργώ εμπλοκή των χρηστών των υπηρεσιών ψυχικής υγείας σε όλα τα επίπεδα φροντίδας υγείας, και συγκεκριμένα στη διαμόρφωση νομοθετικού πλαισίου, στην έρευνα θεμάτων υγείας, στην εκπαίδευση των επαγγελματιών υγείας, και βέβαια στη διαμόρφωση του θεραπευτικού πλάνου με τους επαγγελματίες υγείας.

Η Δημοκρατία υφίσταται όταν οι θεσμοί μάς προασπίζουν τη συμμετοχική λήψη αποφάσεων μεταξύ ευάλωτων ομάδων και εμπλεκομένων φορέων, όσον αφορά τη διαμόρφωση πολιτικής υγείας.

Επομένως, οφείλουμε να προάγουμε δράσεις όπως οι ανωτέρω, και να παρεμβαίνουμε σε κάθε κατάσταση που παραβλέπονται και περιορίζονται τα δικαιώματα των ατόμων με προβλήματα ψυχικής υγείας, είτε σε ατομικό είτε σε συλλογικό επίπεδο.

Στο πλαίσιο των εορτασμών για την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας το μεταπτυχιακό πρόγραμμα επιπέδου Μάστερς «Προηγμένη Νοσηλευτική και Φροντίδα Ψυχικής Υγείας» του Τμήματος Νοσηλευτικής και η Βιβλιοθήκη του ΤΕΠΑΚ, διοργανώνουν εκδήλωση για την προβολή της ταινίας «Ένα ντιβάνι στην Τυνησία» την Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2023.

Η ταινία θα προβληθεί στην αίθουσα του 1ου ορόφου της Δημοτικής Πανεπιστημιακής Βιβλιοθήκης του ΤΕΠΑΚ, στην οδό Αγ. Ανδρέου 269 & Καραϊσκάκη, Λεμεσός.

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.

Θα ακολουθήσει συζήτηση για το κοινωνικό στίγμα και τα στερεότυπα που αντιμετωπίζουν τα άτομα με ψυχολογικές δυσκολίες και προβλήματα ψυχικής υγείας.

Πατήστε ΕΔΩ για να διαβάσετε την πρόσκληση στην εκδήλωση.