Το Κέντρο Φοιτητικής Ανάπτυξης του ΤΕΠΑΚ διοργάνωσε τη δράση SPEED DATING WITH AN EXPERT

Πραγματοποιήθηκε στις 10 Οκτωβρίου, στο προαύλιο της Πανεπιστημιακής Βιβλιοθήκης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), η δράση STUDENTS’ VERSION - SPEED DATING WITH AN EXPERT που οργάνωσε το Κέντρο Φοιτητικής Ανάπτυξης του ΤΕΠΑΚ.

Η δράση έγινε στο πλαίσιο των εορτασμών για την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας.

Στους επαγγελματίες ψυχικής υγείας που κλήθηκαν να απαντήσουν στις ερωτήσεις του κοινού, καταρρίπτοντας μύθους και υπογραμμίζοντας αλήθειες για την ψυχική και συναισθηματική υγεία ήταν και οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του προγράμματος επιπέδου Μάστερς «Προηγμένη  Νοσηλευτική & Φροντίδα Ψυχικής Υγείας».

Μέσα από αυτή τη δράση, το κοινό είχε τη δυνατότητα να λάβει απαντήσεις σε ερωτήματα άμεσα και βάσει δεδομένων. Από την άλλη, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές και οι μεταπτυχιακές φοιτήτριες είχαν τη δυνατότητα να επικοινωνήσουν με αμεσότητα και επιστημονική αρτιότητα με την κοινότητα, πραγματοποιώντας με τον τρόπο αυτό μια δράση προαγωγής της ψυχικής υγείας, ως μιας βασικής διάστασης του επαγγελματικού τους ρόλου.

Υπογραμμίζεται ότι το επίπεδο υγείας του πληθυσμού καθορίζεται από τον αριθμό των εκπαιδευμένων νοσηλευτών στην κοινότητα και των δράσεων πρόληψης και προαγωγής υγείας που εφαρμόζουν.

Ομάδα μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών συμμετοχής στη δράση:

Άννα Ελ Ριζ

Έμιλη Ευθυμίου

Πατούλ Νταχτάλ

Κυριάκος Σάββα

Παναγιώτης Σάββα

Μαρία Χριστοδούλου- Χατζηλόη

Χαράλαμπος Χαραλάμπους

Συντονισμός ομάδας μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών συμμετοχής στη δράση: Δρ Μαρία Καρανικόλα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νοσηλευτικής Ψυχικής Υγείας- Συντονίστρια μεταπτυχιακού προγράμματος μάστερς «Προηγμένη Νοσηλευτική & Φροντίδα Ψυχικής Υγείας»

Το Τμήμα Νοσηλευτικής προσφέρει μεταπτυχιακά προγράμματα επιπέδου μάστερς στην Προηγμένη Νοσηλευτικής και Φροντίδα Υγείας με πέντε κατευθύνσεις (φροντίδα ψυχικής υγείας, κοινοτική νοσηλευτική, ογκολογική νοσηλευτική, εντατική & επείγουσα/ εντατική καρδιολογική φροντίδα) και στη Μαιευτική. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε στο 25002012.