Η συμμετοχή ΤΕΠΑΚ στη Συμμαχία του EUt+ συμβάλλει στην ανάδειξη της Κύπρου ως περιφερειακού και διεθνούς εκπαιδευτικού και ερευνητικού κέντρου, είπε ο Πρύτανης Π. Ζαφείρης

Μιλούσε σε διάσκεψη Τύπου στο πλαίσιο της εβδομάδας εργασίας του EUt+ στην Πάφο

Η συμμετοχή του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) στη Συμμαχία των εννέα (9) ευρωπαϊκών πανεπιστημίων που σκοπό έχει τη δημιουργία ενός κοινού Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου (EUt+), συμβάλλει στην επίτευξη του στρατηγικού στόχου της πολιτείας για ανάδειξη της Κύπρου ως περιφερειακού και διεθνούς εκπαιδευτικού και ερευνητικού κέντρου.

Αυτό ανέφερε, μεταξύ άλλων, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, κατά τη διάρκεια δημοσιογραφικής διάσκεψης που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 14 Νοεμβρίου, στο κτήριο της Σχολής Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας  και Επιχειρηματικότητας του ΤΕΠΑΚ στην Πάφο, στο πλαίσιο της τρέχουσας εβδομάδας εργασίας των εκπροσώπων της Συμμαχίας του EUt+.

Το ΤΕΠΑΚ φιλοξενεί για 3η φορά της εργασίες της Συμμαχίας του EUt+, ενώ είναι η πρώτη φορά που οι εργασίες διεξάγονται στην Πάφο, με τη συμμετοχή 120 περίπου αντιπροσώπων από τα 9 ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια. Η "Εβδομάδα EUt+" στην Πάφο σηματοδοτεί την έναρξη της δεύτερης φάσης χρηματοδότησης του EUt+ , με κεντρικό σύνθημα «EUt Accelerate», η οποία θα διαρκέσει έως το 2027. Την ερχόμενη Πέμπτη θα πραγματοποιηθεί η Σύνοδος των Πρυτάνεων των Πανεπιστημίων της Συμμαχίας.

«Το ΤΕΠΑΚ βρίσκεται σε μια τροχιά ανάπτυξης με στόχο τη δημιουργία ενός τολμηρού, φιλόδοξου και εξωστρεφούς Πανεπιστημίου, κάτι που αποδεικνύεται και από τη συμμετοχή του στη Συμμαχία του EUt+, η οποία στοχεύει στη δημιουργία ενός Πανεπιστημίου του μέλλοντος», ανέφερε ο Πρύτανης Ζαφείρης.

Το ΤΕΠΑΚ, πρόσθεσε, συντονίζει σε αυτή τη 2η φάση του EUt+, τη θεματική «Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα» και τη δημιουργία του ακαδημαϊκού πλαισίου λειτουργίας της πρώτης Σχολής της Συμμαχίας που θα ονομάζεται TEDS - Technology Education & Design School και των νέων κοινών διεπιστημονικών προγραμμάτων σπουδών που θα προσφέρει.

Ο Παναγιώτης Ζαφείρης αναφέρθηκε επίσης στον σχεδιασμό ,στο πλαίσιο του EUt+, ενός νέου προπτυχιακού προγράμματος σπουδών στη Βιώσιμη Ανάπτυξη (BSc Sustainable Development) το οποίο θα προσφέρεται στην αγγλική γλώσσα, προσθέτοντας πως στόχος είναι το εν λόγω πρόγραμμα να προσφερθεί από τη Σχολή Θαλάσσιων Επιστημών, Τεχνολογίας και Βιώσιμης Ανάπτυξης που προγραμματίζει να ιδρύσει το ΤΕΠΑΚ στη Λάρνακα.

Ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ εξέφρασε, για άλλη μια φορά, την ανάγκη όπως επιτραπεί η προσφορά ξενόγλωσσων προγραμμάτων σπουδών από τα δημόσια Πανεπιστήμια, με στόχο τη διεθνοποίησή τους και την προσέλκυση ξένων φοιτητών, γεγονός που θα συμβάλει καταλυτικά, όπως είπε, στο να καταστεί η Κύπρος περιφερειακό κέντρο εκπαίδευσης και έρευνας.

Από την πλευρά του, ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης του ΤΕΠΑΚ και Επιστημονικός Υπεύθυνος για το EUt+, Καθηγητής Σωτήρης Καλογήρου ανέφερε, μεταξύ άλλων, ότι η δημιουργία του EUt+ εντάσσεται στην προσπάθεια της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για δημιουργία ευρωπαϊκών πανεπιστημίων που να μπορούν να ανταγωνιστούν μεγάλα διεθνή πανεπιστήμια.

Είπε ότι η Συμμαχία του EUt+ έλαβε την υψηλότερη βαθμολογία από όλες τις άλλες συμμαχίες που συμμετείχαν στη 2η φάση, με βαθμολογία 96/100. Αυτή η φάση, ανέφερε, θα λάβει χρηματοδότηση ύψους 14,4 εκατομμυρίων ευρώ, στο πλαίσιο του προγράμματος "Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια" του Erasmus+.

Κατά τη διάρκεια της διάσκεψης, παρουσιάστηκε, για πρώτη φορά, το νέο λογότυπου του ΤΕΠΑΚ, το οποίο θα πλαισιώσει τις επερχόμενες εκδηλώσεις που προγραμματίζει το Πανεπιστήμιο για να γιορτάσει την επέτειο της συμπλήρωσης 20 χρόνων από την ίδρυσή του. Το λογότυπο παρουσίασε η γραφίστρια της Υπηρεσίας Επικοινωνίας, Προώθησης και Διεθνοποίησης του ΤΕΠΑΚ, Ελευθερία Ιάσωνος.

Οι δημοσιογράφοι που συμμετείχαν στη διάσκεψη είχαν την ευκαιρία να παρακαθίσουν σε γεύμα, μαζί με τους εκπροσώπους του EUt+, το οποίο προσέφερε η Ακαδημία Επαγγελμάτων Τουρισμού και Φιλοξενίας Κύπρου του ΤΕΠΑΚ, στο εστιατόριο της Ακαδημίας, στο ισόγειο του κτηρίου.

Σημειώνεται ότι για πρώτη φορά συμμετέχει σε φυσική συνάντηση των εταίρων της συμμαχίας, 12μελής αντιπροσωπεία από το Πανεπιστήμιο του Κασσίνο της Ιταλίας που αποτελεί τον 9ο εταίρο της συμμαχίας.

Το EUt +  σε γεγονότα και αριθμούς:

• 9 Ευρωπαίοι εταίροι (9 χώρες)
  • 120,000 φοιτητές,
  • 12,000 προσωπικό,
  • Ένα ενοποιημένο Πανεπιστήμιο,
  • Κατεύθυνση προς ένα Ευρωπαϊκό σύστημα απονομής διπλωμάτων και προπτυχιακών τίτλων.

Τα πανεπιστήμια που συμμετέχουν στη Συμμαχία είναι: Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών του Νταρμστατ (Γερμανία), Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο της Ρήγας (Λετονία), Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Δουβλίνου (Ιρλανδία), Τεχνικό Πανεπιστήμιο της Σόφιας (Βουλγαρία), Πολυτεχνικό Πανεπιστήμιο της Καρθαγένης (Ισπανία), Πολυτεχνικό Πανεπιστήμιο του Κλουζ-Ναπόκα (Ρουμανία), Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Τρουά (Γαλλία) και Πανεπιστήμιο του Κασσίνο (UNICAS) (Ιταλία).