Τιμητική διάκριση για υποψήφια διδάκτορα του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ

Η υποψήφια διδάκτωρ του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ, Μαρία-Ντολόρες Χριστόφη, επιλέχθηκε για το βραβείο Genevieve Spik στο 16o διεθνές συνέδριο Λακτοφερρίνης, το οποίο έλαβε χώρα στη Ρώμη μεταξύ 6-10 Νοεμβρίου 2023.

Το συνέδριο διοργανώθηκε από το Τμήμα Δημόσιας Υγείας και Λοιμωδών Νοσημάτων του πανεπιστημίου Sapienza της Ρώμης. Το τιμητικό βραβείο Genevieve Spik δίνεται επιλεκτικά σε συγκεκριμένους διδακτορικούς φοιτητές και μεταδιδακτορικούς για την άριστη επίδοση τους, μετά από απόφαση των μελών της διεθνούς επιστημονικής επιτροπής για τη Λακτοφερρίνη.  Ως προ απαίτηση οι υποψήφιοι έπρεπε να υποβάλουν στην επιτροπή την γραπτή περίληψη της επιστημονικής εργασίας τους για προφορική παρουσίαση και να έχουν επιδείξει σημαντική συμβολή στο πεδίο της έρευνας για την Λακτοφερρίνη.

Η Λακτοφερρίνη είναι μια πρωτεΐνη με πολλαπλές βιολογικές δράσεις, η οποία βρίσκεται στο γάλα και ιδίως το πρωτόγαλα. Έχει πολλαπλές βιολογικές δράσεις. Βοηθά στη ρύθμιση των επιπέδων του σιδήρου στον οργανισμό και έχει την ικανότητα να βελτιώνει την λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος μεταξύ άλλων δράσεων. Η πρωτεΐνη αυτή απομονώνετε σήμερα από βόειο γάλα και χρησιμοποιείται σε λειτουργικά τρόφιμα και συμπληρώματα διατροφής.

Το διεθνές συνέδριο Λακτοφερρίνης λαμβάνει χώρα κάθε 2 χρόνια και έχει ως στόχο την διάδοση και τη συζήτηση ερευνητικών εργασιών σχετικά με τη δομή, τη λειτουργία και τις εφαρμογές αυτής της πρωτεΐνης. Στο συνέδριο έλαβαν μέρος ακαδημαϊκοί και ερευνητικοί επιστήμονες από διάφορες χώρες συμπεριλαμβανόμενα τις Ηνωμένες πολιτείες, την Κίνα, την Ιαπωνία, τον Καναδά, το Μεξικό, την Αυστραλία, τη Νέα Ζηλανδία, τη Ρωσία, και διάφορες χώρες της Ευρώπης.

Η ερευνητική εργασία που παρουσιάστηκε από την Μαρία-Ντολόρες Χριστόφη στο εν λόγω συνέδριο αφορούσε μια συστηματική ανασκόπηση και μετα-ανάλυση των μέχρι τώρα δημοσιευμένων μελετών στο θέμα της Λακτοφερρίνης ως ρυθμιστής της ομοιόστασης του σιδήρου στο ανθρώπινο σώμα.

Η εργασία αυτή εκπονήθηκε ως μέρος των απαιτήσεων των διδακτορικών σπουδών της διδακτορικής φοιτήτριας με επιβλέπων τον καθηγητή Δρ Ανδρέα Χαραλάμπους και μέλη της τριμεολούς επιτροπής τον αναπλ. καθ. Δρ Αναστάσιο Μερκούρη και την επικ. καθ. Δρ Μερόπη Μπουζίκα.

Στην εργασία αυτή συνέβαλαν ο επικ. καθ. επιδημιολογίας και βιοστατιστικής Δρ. Κωνσταντίνος Γιαννακού (Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου) και η αιματολόγος-ογκολόγος Δρ. Μαρία Βεργουλίδου-Στυλιανίδη. Η εν λόγω επιστημονική μελέτη αναμένεται να δημοσιοποιηθεί σε επιστημονικό περιοδικό το 2024.

Εκλέχτηκαν οι νέες Πρυτανικές Αρχές του ΤΕΠΑΚ: Πρύτανης επανεκλέχτηκε ο Π. Ζαφείρης

Η 3η διάλεξη του ΤΕΠΑΚ στην ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου: «Η βιοτεχνολογία στην υπηρεσία της παραγωγής τροφίμων στην Κύπρο»

Το ΤΕΠΑΚ υπέγραψε Συμφωνία Συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Thammasat της Ταϊλάνδης