ΤΕΠΑΚ/Ημερίδα: “Διστακτικότητα προς τους Εμβολιασμούς: Προκλήσεις και Δεδομένα”

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) διοργανώνει διεθνή συνάντηση έναρξης του ερευνητικού έργου co-OPERATOR ‘Developing a Country-Observatory for sharing best practices for vaccination promotion’. Το έργο έχει λάβει χρηματοδότηση 2,173,341 ευρώ από το ανταγωνιστικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα EU4Health, με συντονιστή το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ.

Παράλληλα, στο πλαίσιο της συνάντησης, θα διοργανωθεί Επιστημονική Ημερίδα με τίτλο ‘Διστακτικότητα προς τους Εμβολιασμούς: Προκλήσεις και Δεδομένα’ στις 17 Ιανουαρίου 2024, ώρες 08.30-14.30 στην αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος» 1 (Θέμιδος 1, Λεμεσός). Η ημερίδα τελεί σε συν-διοργάνωση με τον Παγκύπριο Ιατρικό Σύλλογο και τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Νοσηλευτών και Μαιών.

Σκοπός της ημερίδας  είναι να διαχύσει την υπάρχουσα γνώση σχετικά με τη διστακτικότητα του κοινού προς τους εμβολιασμούς και των δυσκολιών που μπορεί να αντιμετωπίζουν επαγγελματίες υγείας στην προώθηση εμβολιαστικών προγραμμάτων, αλλά και να αναδείξει τον ρόλο τους στην αντιμετώπισή της μέσω της εγγραματοσύνης υγείας και της διαμόρφωσης πολιτικών βασισμένων σε ερευνητικά δεδομένα.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας θα παρουσιαστούν δεδομένα από διεθνούς φήμης επιστήμονες από φορείς όπως το Πανεπιστήμιο της Πίζα στην Ιταλία, τα Πανεπιστήμια Radboud και Maastricht στην Ολλανδία, το Υπουργείο Υγείας της Πορτογαλίας, και ευρωπαϊκοί οργανισμοί όπως το Active Citizenship Network και το European Forum for Primary Care. Η γλώσσα παρακολούθησης είναι τα Αγγλικά.

Η επιστημονική επιτροπή αποτελείται από τον Δρ Άγγελο Κασσιανό, Λέκτορα Ψυχολογίας Υγείας και Επιστημονικό Υπεύθυνο του Έργου, τον Δρ Νίκο Μίντλετον, Αναπληρωτή Καθηγητή Μεθοδολογίας Έρευνας στις Επιστήμες Υγείας και Βιοστατιστικής, τη Δρα Ουρανία Κολοκοτρώνη, Επίκουρη Καθηγήτρια Παθοφυσιολογίας και από τις Δρ Κοραλία Μιχαήλ και Δρ Μαρία Δημητριάδου, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό στο Τμήμα Νοσηλευτικής.

Η πρόσκληση είναι ανοικτή προς επαγγελματίες υγείας, φοιτητές, υπεύθυνους χάραξης πολιτικής και το ευρύτερο κοινό και η εγγραφή είναι δωρεάν.

Η ημερίδα θα μοριοδοτηθεί με Διεθνείς Μονάδες Συνεχούς Νοσηλευτικής Εκπαίδευσης από την Επιτροπή Μοριοδότησης του ΠΑΣΥΝΜ, ενώ θα δοθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης σε όλους και όλες.