Αθλητική εκπαιδευτική εκδρομή φοιτητών/τριών του ΤΕΠΑΚ στο Μπανσκο της Βουλγαρίας

Νέα-Ανακοινώσεις Φοιτητικά Νέα Φοιτητική Ζωή

Το Γραφείο Αθλητισμού του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), έχοντας ως στόχο την ανάπτυξη μη ευρέως γνωστών αθλημάτων και θέλοντας να δώσει την ευκαιρία άθλησης και ψυχαγωγίας στους/στις φοιτητές/τριες του Πανεπιστημίου, διοργάνωσε, για άλλη μια χρονιά με επιτυχία, αθλητική εκπαιδευτική εκδρομή στο Μπανσκο της Βουλγαρίας.

Η αποστολή, η οποία αποτελείτο από 24 φοιτητές/τριες και 2 συνοδούς, ταξίδεψε, μέσω Θεσσαλονίκης, την Τετάρτη 10 /1/2024 και οδικώς έφθασε στο Μπάνσκο, ένα από τα πιο δημοφιλή και γνωστά θέρετρα της Βουλγαρίας.

Μετά την παραλαβή και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και στα δωμάτια, οι φοιτητές/τριες μετέβησαν στην προκαθορισμένη συνάντηση, στον χώρο των εκπαιδευτών, έτσι ώστε να δοκιμάσουν μπότες και πέδιλα και να γίνει το 1ο θεωρητικό μάθημα.

Την Πέμπτη, την Παρασκευή και το Σάββατο 11, 12 και 13 / 1 /2024, οι φοιτητές/τριες χωρίστηκαν σε υποομάδες, με ένα εκπαιδευτή η κάθε μια, και παρακολούθησαν το πρακτικό μέρος τον μαθημάτων. Η εμπειρία ήταν καταπληκτική και όλοι/όλες έμειναν ευχαριστημένοι/νες.

Η αποστολή έφθασε στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή 14/1/2024, όπου ξεναγήθηκε σε διάφορα αξιοθέατα της Πόλης. Η επιστροφή στην Κύπρο έγινε τη Δευτέρα 15/1/2024.

Το Γραφείο εκφράζει ευχαριστίες προς τους συνοδούς της αποστολής, Κωνσταντίνο Τιγγιρίδη και Λώρη Χ’’ Βασιλείου, για την άψογη συνεργασία, με πρωταρχικό γνώμονα την ασφάλεια και κατόπιν την εκπαίδευση και ψυχαγωγία των φοιτητών/τριών μας.

Αναμνήσεις, εμπειρίες, βιώματα, φιλίες και άσκηση είναι όλα όσα αποκόμισαν όσοι και όσες συμμετείχαν σ’ αυτήν την αξέχαστη αθλητική εκπαιδευτική εκδρομή.

Εκ μέρους του Γραφείου Αθλητισμού