Συνεργασία ΤΕΠΑΚ με ένα από τα κορυφαία, παγκοσμίως, Πανεπιστήμια της Κίνας

Νέα-Ανακοινώσεις Featured Slideshow

Πρωτόκολλο Συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Zhejiang της Κίνας, το οποίο συγκαταλέγεται ανάμεσα στα σαράντα πρώτα πανεπιστήμια παγκοσμίως, με βάση τις διεθνείς λίστες κατάταξης, υπέγραψε την Τετάρτη, 31 Ιανουαρίου 2024, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στην παρουσία και του Κινέζου Πρέσβη στην Κύπρο, κ. Liu Yantao.

Ειδικότερα, το Πρωτόκολλο αφορά στην ακαδημαϊκή συνεργασία μεταξύ της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΤΕΠΑΚ και της Σχολής Καλών Τεχνών και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Zhejiang, μέσω της ανταλλαγής φοιτητ(ρι)ών των δύο σχολών και της ερευνητικής συνεργασίας στους τομείς των τεχνών, των πολυμέσων, του σχεδιασμού, της πολιτιστικής κληρονομίας και της μουσειολογίας.

Εκ μέρους του ΤΕΠΑΚ, το Πρωτόκολλο υπέγραψε ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Νικόλας Τσαπατσούλης και εκ μέρους του Πανεπιστημίου Zhejiang, η Αναπληρώτρια Κοσμήτορας της Σχολής Καλών Τεχνών και Αρχαιολογίας, Καθηγήτρια Hong Chen.

Κατά τη διάρκεια της τελετής υπογραφής του Πρωτοκόλλου, στο κτήριο της Πρυτανείας του ΤΕΠΑΚ, απονεμήθηκαν τα πιστοποιητικά συμμετοχής των 30 φοιτητ(ρι)ών του Τμήματος Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Zhejiang, στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλοξενίας "Winter Archaeology Project” που διοργάνωσε η Σχολή Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας του ΤΕΠΑΚ, στην Πάφο.

Καλωσορίζοντας τους φοιτητ(ρι)ές του Zhejiang καθώς επίσης τον Πρέσβη της Κίνας στην Κύπρο, ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων του ΤΕΠΑΚ, Νικόλας Τσαπατσούλης, ανέφερε, μεταξύ άλλων, πως το ΤΕΠΑΚ θεωρεί τα Πανεπιστήμια της Κίνας ως πιθανούς στρατηγικούς εταίρους στους τομείς της έρευνας, της καινοτομίας και της εκπαίδευσης.

Ο Καθηγητής Τσαπατσούλης αναφέρθηκε στη συνεργασία που διατηρεί το ΤΕΠΑΚ, τα τελευταία χρόνια, με κινέζικα πανεπιστήμια και στην ανταλλαγή επισκέψεων για την υλοποίηση κοινών δράσεων σε τομείς αμοιβαίου ενδιαφέροντος.

Ο Αντιπρύτανης έκανε ιδιαίτερη μνεία στη συνεργασία του ΤΕΠΑΚ  με το Πανεπιστήμιο Hangzhou Dianzi (HDU) της Κίνας, στο πλαίσιο της οποίας προσφέρεται από κοινού μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ηλεκτρονική Επιστήμη και Τεχνολογία, ενώ έχει ιδρυθεί Ινστιτούτο Κομφούκιος στο ΤΕΠΑΚ.

Σημειώνεται πως τον περασμένο Ιούλιο, τριάντα φοιτητ(ρι)ές από το Πανεπιστήμιο Hangzhou Dianzi συμμετείχαν, μαζί με φοιτητές/τριες από το ΤΕΠΑΚ,  στο πρώτο θερινό σχολείο που λειτούργησε στο ΤΕΠΑΚ, στο πλαίσιο του Ινστιτούτου Κομφούκιος, το οποίο θα αρχίσει σύντομα να προσφέρει μαθήματα κινεζικής γλώσσας.

Καταλήγοντας, ο Δρ Τσαπατσούλης εξέφρασε την ελπίδα όπως το Πρωτόκολλο Συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Zhejiang, καταστεί ακόμη ένα λαμπρό παράδειγμα επιτυχημένης συνεργασίας μεταξύ ακαδημαϊκών ιδρυμάτων από την Κύπρο και την Κίνα.

Από την πλευρά του, ο Πρέσβης της Κίνας, κ. Liu Yantao, εξέφρασε την ικανοποίηση του για την υπογραφή του Πρωτοκόλλου Συνεργασίας και συνεχάρη τους φοιτητ(ρι)ές από το Πανεπιστήμιο Zhejiang για την ολοκλήρωση του "Winter Archaeology Project”.

Εξέφρασε, τέλος, τις ευχαριστίες του προς το ΤΕΠΑΚ για τη διαχρονική στήριξη και συνεργασία που αναπτύσσει με Πανεπιστήμια της Κίνας, συμβάλλοντας, όπως είπε, στην περαιτέρω ενίσχυση των πολύ καλών σχέσεων που διατηρούν οι δύο χώρες.

Μεγάλος νικητής του CFA Research Challenge 2024 το ΤΕΠΑΚ

Το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει σε ερευνητικό έργο με στόχο τον παιδιατρικό έλεγχο για υπερχοληστερολαιμία

O Α. Αγαπίου ανάμεσα στους κορυφαίους ερευνητές παγκοσμίως με τις περισσότερες αναφορές σχετικά με εφαρμογές Γεωπληροφορικής για την πολιτιστική κληρονομιά