Εργαστήριο : ‘Νέοι: Υγιείς Σχέσεις και Συντροφικότητα’

Eργαστήριο με τίτλο ‘Νέοι: Υγιείς Σχέσεις και Συντροφικότητα’ πραγματοποιήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), με παρουσιάστρια τη Γεωργία Χαραλάμπους, Λειτουργό Πρόληψης του Κυπριακού Συνδέσμου Οικογενειακού Προγραμματισμού (ΚΣΟΠ). Η δράση έλαβε χώρα μεταξύ των απογευματινών ωρών 4 με 6, στο αμφιθέατρο 2 του κτηρίου ‘Τάσσος Παπαδόπουλος’.

Η δράση αποτελεί μια πρωτοβουλία του Τμήματος Νοσηλευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΤΕΠΑΚ, με υπεύθυνες συντονίστριες τη  Δρα Ε. Χατζηγεωργίου και τη Δρα Ο. Κολοκοτρώνη , στο πλαίσιο των δράσεων του Πανεπιστημίου για προώθηση της Σεξουαλικής και Αναπαραγωγικής Υγείας της φοιτητικής κοινότητας. Τη διοργάνωση υποστήριξε διοικητικά η Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας.

Στο εργαστήριο αναφέρθηκαν οι πυλώνες δράσεων του ΚΣΟΠ (μεταξύ άλλων η γραμμή 1455 και το Κέντρο Στήριξης και Θεραπείας ΝΗΜΑ), και οι τρόποι επικοινωνίας με τον Σύνδεσμο.

Στη διαδραστική επαφή της φοιτητικής κοινότητας με τη Λειτουργό Πρόληψης, συζητήθηκαν τα χαρακτηριστικά μιας υγιούς και μη υγιούς σχέσης, οι ανάγκες των ανθρώπων να συνάπτουν σχέσεις, η αντίληψη της θέσης της ζήλειας και κατά πόσο αυτό είναι λειτουργικό.

Επιπλέον, συζητήθηκαν πώς μοιάζουν οι  σχέσεις εξάρτησης, και λειτουργικοί και μη λειτουργικοί τρόποι επικοινωνίας. Αναπτύχθηκε ο όρος της σεξουαλικότητας και παρουσιάστηκαν τα στερεότυπα γύρω από το θέμα αυτό, καθώς επεξηγήθηκε και η έννοια της συγκατάθεσης. Η φοιτητική κοινότητα διατήρησε μια ενεργή συμμετοχή στο εργαστήριο.

Η παρουσίαση έχει βιντεοσκοπηθεί σε ζωντανή μετάδοση και υπάρχει η δυνατότητα για παρακολούθηση στον πιο κάτω σύνδεσμο YouTube: