Κέντρο Αριστείας ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ: Ενημέρωση μαθητών/ριών του Γ’ Δημοτικού Σχολείου Λεμεσού για τον Σταθμό Ατμοσφαιρικής Τηλεπισκόπησης (Lidar)

Οι μαθητές/τριες σχημάτισαν με τα σώματά τους  τη λέξη «LIDAR»

Ερευνητική ομάδα από το Κέντρο Αριστείας ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ επισκέφθηκε το Γ’ Δημοτικό Σχολείο Λεμεσού, με σκοπό να ενημερώσει τους 150 μαθητές/ριες της Δ’, Ε’ και Στ’ τάξης, για το «μυστηριώδες κουτί», τύπου κοντέινερ, που βλέπουν από την αυλή του Σχολείου τους και τα βράδια είναι ορατή η πράσινη δέσμη φωτός που εκπέμπει προς τον ουρανό.

Οι μαθητές, μέσω διαδραστικής παρουσίασης είχαν την ευκαιρία, την Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2024, να μάθουν πως μέσα στο «κουτί», βρίσκεται ο Σταθμός Ατμοσφαιρικής Τηλεπισκόπησης του Κέντρου. Ο μοναδικός ερευνητικός εξοπλισμός τεχνολογίας Lidar που βρίσκεται μέσα στον Σταθμό, καταγράφει 24 ώρες το 24ωρο και 7 μέρες την εβδομάδα, τα σωματίδια στην ατμόσφαιρα, όπως η σκόνη από την έρημο, ο καπνός από πυρκαγιές  καθώς και  ηφαιστειακή τέφρα, που πολύ συχνά τα τελευταία χρόνια επηρεάζουν την ποιότητα του αέρα στην περιοχή της Κύπρου.

Το προηγμένο σύστημα Lidar PollyXT, βρίσκεται από το 2020, ακριβώς δίπλα από το Γ’ Δημοτικό Σχολείο Λεμεσού, σε χώρο στάθμευσης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) στην περιοχή του Παλαιού Νοσοκομείου. Τα δεδομένα που συλλέγει ο Σταθμός επιτρέπουν την καταγραφή της κατακόρυφης κατανομής της ατμόσφαιρας, παρέχοντας σημαντική πληροφορία για τη χρονική εξέλιξη των διαφόρων ατμοσφαιρικών και καιρικών φαινομένων και είναι διαθέσιμα σε πραγματικό χρόνο μέσω της ιστοσελίδας του δικτύου Pollynet.

Ο Σταθμός, ο οποίος διαθέτει εξοπλισμούς τελευταίας τεχνολογίας, ένα Raman Lidar, ένα ντιστρόμετρο και ένα halo Doppler Lidar, κατέγραψε την πρωτοφανή καταιγίδα που σημειώθηκε τα ξημερώματα της 14ης Φεβρουαρίου 2024, στη Λεμεσό. Μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού ο Σταθμός θα ενισχυθεί με επιπρόσθετο εξοπλισμό ένα Cloud Radar και ένα ραδιόμετρο μικροκυμάτων που πέρα από την καταγραφή των σωματιδίων της ατμόσφαιρας, θα ανακτώνται επιπρόσθετες πληροφορίες για τα νέφη.

Μετά την ενδιαφέρουσα παρουσίαση και πληροφόρηση, οι μαθητές/ριες είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν τον Σταθμό Ατμοσφαιρικής Τηλεπισκόπησης από την αυλή του Σχολείου τους, όπου σχημάτισαν με τα σώματά τους τη λέξη “LIDAR” που αποτελεί τον βασικό εξοπλισμό του Σταθμού. (Δείτε ΕΔΩ το σχετικό βίντεο)

Η δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Γονέων του Γ’ Δημοτικού Σχολείου Λεμεσού, όπου ανέλαβαν τη βιντεογράφηση μέσω drone.

Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει αντίστοιχος εξοπλισμός στην ευρύτερη περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου, της Μέσης Ανατολής και της Νότιας Αφρικής.

Το Κέντρο Αριστείας ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ του ΤΕΠΑΚ δημιουργήθηκε το 2020, με έδρα τη Λεμεσό, και παρέχει την υψηλότερη ποιότητα υπηρεσιών του Διαστήματος, Παρατήρησης Γης και Γεωπληροφορικής σε Εθνικό, Περιφερειακό, Ευρωπαϊκό και Διεθνές επίπεδο.