Εσπερίδα στο ΤΕΠΑΚ με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Νεφρού

Εσπερίδα με θέμα "Προώθηση της ισότιμης πρόσβασης στη φροντίδα και τη βέλτιστη φαρμακευτική πρακτική", συνδιοργάνωσαν (20/3) ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Φίλων Νεφροπαθών, (Κλάδος Λεμεσού) και το Τμήμα  Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), σε συνεργασία με τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Νοσηλευτών και Μαιών (ΤΟΝΟΝΕ/ΠΑΣΥΝΜ).

Η εσπερίδα πραγματοποιήθηκε με αφορμή την πρόσφατη Παγκόσμια Ημέρα Νεφρού (14/3), η οποία αποτελεί μια σημαντική ευκαιρία για την ευαισθητοποίηση και την ενημέρωση του κοινού σχετικά με την υγεία των νεφρών, την πρόληψη των νεφρικών παθήσεων, την ανάγκη προώθησης της ισότιμης πρόσβασης στη φροντίδα και στην προώθηση της έρευνας για τις νεφρικές παθήσεις.

Η εσπερίδα τελέστηκε υπό την αιγίδα του Έντιμου Υπουργού Υγείας κυρίου Μιχάλη Δαμιανού, ο οποίος απηύθυνε χαιρετισμό και άνοιξε τις εργασίες της εσπερίδας. Χαιρετισμό, επίσης, απηυθύναν η κα Κλαίρη Ιωάννου, Πρόεδρος ΠΣΦΝ του κλάδου Λεμεσού, ο  Δρ Κυριάκος Ανδρέου, Β. Γραμματέας του ΠΑΣΥΝΜ, η Δρ Αικατερίνη Λαμπρινού, Κοσμήτειρα της Σχολής Επιστημών Υγείας ΤΕΠΑΚ, η Πρόεδρος του Τμήματος Νοσηλευτικής ΤΕΠΑΚ Δρ Μαρία Καρανικόλα και ο Δρ Νίκος Μιτσίδης, Πρόεδρος της Νεφρολογικής Εταιρείας Κύπρου.

Στο πλαίσιο της εσπερίδας, οι εισηγητές ανέπτυξαν διάφορα θέματα σχετικά με τη φροντίδα της νεφρικής λειτουργίας και τη βέλτιστη φαρμακευτική πρακτική.

Ο Δρ Μιχαήλ Άριστος επικεντρώθηκε στην προώθηση της ισότιμης πρόσβασης στη φροντίδα και στη βέλτιστη φαρμακευτική πρακτική. Ο Δρ Σάββας Ιωάννου ανέδειξε τη σχέση μεταξύ σακχαρώδους διαβήτη και νεφροπάθειας. Ο Δρ Μιχάλης Πάπουλας παρουσίασε τις πολύ-επίπεδες πτυχές της μεταμόσχευσης νεφρών. Η κα Σωτηρούλα Γλυκή εστίασε στην ειδικότητα των νοσηλευτών νεφρολογίας και την πολύ-διάσταση συμβολή τους στη διεπιστημονική ομάδα νεφρολογικής φροντίδας. Τέλος, η κα Δεσπότη Χρυστάλλα ανέπτυξε τη σπουδαιότητα της υγείας των νεφρών και της αποτελεσματικότητας των μεταμοσχεύσεων νεφρού.

Με το τέλος των εισηγήσεων, ακολούθησε συζήτηση, προσφέροντας στους συμμετέχοντες και στις συμμετέχουσες τη δυνατότητα να συμβάλουν με ερωτήσεις, παρατηρήσεις και επισημάνσεις.

Όλοι οι ειδικοί συμφώνησαν ότι οι προσπάθειες για την παροχή ασφαλούς και ποιοτικής φροντίδας των ατόμων με χρόνια νεφρική νόσο θα συνεχιστούν, μέσω συλλογικής συνεργασίας με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς του Συστήματος Υγείας και συνδέσμων και οργανισμών πασχόντων ατόμων.