Επίσκεψη στο Πλανητάριο Κύπρου πραγματοποίησε αντιπροσωπεία του ΤΕΠΑΚ

Επίσκεψη στο Πλανητάριο - Αστεροσκοπείο Κύπρου, στην Ιερά Μητρόπολη Ταμασού και Ορεινής, πραγματοποίησε σήμερα Τετάρτη, 5 Ιουλίου, αντιπροσωπεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), με επικεφαλής τον Πρύτανη, Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη.

Η αντιπροσωπεία του ΤΕΠΑΚ έτυχε καλωσορίσματος από τον Μητροπολίτη Ταμασού Ησαΐα, τον Διευθυντή του Πλανηταρίου, κ.  Χρίστο Τριανταφυλλίδη και τον Διευθυντή του Interstellar Institute, κ. Αχιλλέα Κεντώνη. Ακολούθως ξεναγήθηκε στις εγκαταστάσεις και στις καινοτόμες κτηριακές υποδομές του πλανηταρίου.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, ανταλλάγησαν  ιδέες, απόψεις και εισηγήσεις για συνεργασία σε τομείς κοινού ενδιαφέροντος, όπως είναι η επιστήμη, η έρευνα και η τεχνολογία, στο πλαίσιο και του πρωτοκόλλου Συνεργασίας που υπογράφηκε μεταξύ του ΤΕΠΑΚ και του Ινστιτούτου Επιστήμης, Εκπαίδευσης και Πολιτισμού «Interstellar».

Στην αντιπροσωπεία του ΤΕΠΑΚ συμμετείχαν, επίσης, ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών, Δρ Δώρος Πολυδώρου,  ο Υπεύθυνος του CUTing Edge, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό του Κέντρου Γλωσσών, κ. Δημήτρης Μπόγλου, ο Ερευνητικός Συνεργάτης Δρ Ανδρέας Παπαλλάς και ο Λειτουργός της Υπηρεσίας Επικοινωνίας, Προώθησης και Διεθνοποίησης (ΥΕΠΔ), Δρ Κωνσταντίνος Δημητρούλλας.

Το ΤΕΠΑΚ φιλοξένησε το πρώτο θερινό σχολείο στο πλαίσιο της ίδρυσης του Ινστιτούτου Κομφούκιος

Τα παιδιά του Καλοκαιρινού Σχολείου του ΤΕΠΑΚ μπήκαν στη θέση ατόμων με αναπηρία (ΑμεΑ)

Διεθνές σεμινάριο με θέμα «Νυχτερινή Εργασία και Ανθρώπινη Υγεία: Επιδημιολογικά Δεδομένα για Εργαζόμενους σε Εταιρείες Πετρελαιοειδών»