Το ΤΕΠΑΚ φιλοξένησε το πρώτο θερινό σχολείο στο πλαίσιο της ίδρυσης του Ινστιτούτου Κομφούκιος

Συμμετείχαν φοιτητές/τριες από το Πανεπιστήμιο Hangzhou Dianzi της Κίνας

Συνολικά τριάντα φοιτητές/τριες από το Πανεπιστήμιο Hangzhou Dianzi της Κίνας συμμετείχαν, μαζί με φοιτητές/τριες από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου(ΤΕΠΑΚ),  στο πρώτο θερινό σχολείο που λειτούργησε τον Ιούλιο στο ΤΕΠΑΚ, στο πλαίσιο του Ινστιτούτου Κομφούκιος.

Το ΤΕΠΑΚ και το Πανεπιστήμιο Hangzhou Dianzi διατηρούν, τα τελευταία χρόνια, σχέσεις συνεργασίας μεταξύ τους στο πλαίσιο συμφωνίας που έχουν υπογράψει για την προσφορά κοινού μεταπτυχιακού προγράμματος, ενώ τον περασμένο Ιούνιο υπέγραψαν νέα συμφωνία για την από κοινού ίδρυση του Ινστιτούτου Κομφούκιος στο ΤΕΠΑΚ.

Το θερινό σχολείο διοργανώθηκε από το Ινστιτούτο Κομφούκιος και το Δίκτυο Ενίσχυσης και Ανάπτυξης της Μάθησης του ΤΕΠΑΚ, με την υποστήριξη του Κέντρου Γλωσσών και του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου.

Κατά τη διάρκεια του σχολείου, οι φοιτητές και φοιτήτριες είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μοναδικές εμπειρίες διαπολιτισμικής αλληλεπίδρασης και επικοινωνίας και να λάβουν μέρος σε μια διαδραστική διαδικασία μάθησης, μέσω της οποίας απέκτησαν πολύτιμες γνώσεις για την γλώσσα, τον πολιτισμό και την ιστορία των δύο χωρών.

Το πρόγραμμα μαθημάτων περιλάμβανε εργαστήρια ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού, μαθήματα αγγλικών στον τομέα της μηχανικής και της πληροφορικής, καθώς επίσης και πειραματικά εργαστήρια σε θέματα βιοϊατρικής τεχνολογίας, ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και τρισδιάστατης εκτύπωσης.

Το πρόγραμμα εμπλουτίστηκε με εβδομαδιαίες επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους και παρουσιάσεις παραδοσιακής μουσικής και χορού. Για όλους/όλες τους/τις συμμετέχοντες/ουσες, το θερινό σχολείο αποτέλεσε μια αξέχαστη εμπειρία διαπολιτισμικής εκπαίδευσης και διεθνούς επικοινωνίας.

Μιλώντας κατά τη διάρκεια της σημερινής τελετής λήξης των μαθημάτων, στην παρουσία και του Κινέζου Πρέσβη στην Κύπρο,  ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης ανέφερε, μεταξύ άλλων, πως «είναι με μεγάλη χαρά που φιλοξενήσαμε το πρώτο θερινό σχολείο στο πλαίσιο της ίδρυσης του Ινστιτούτου Κομφούκιος στο ΤΕΠΑΚ», τονίζοντας, ταυτόχρονα, τη μεγάλη σημασία της λειτουργίας του Ινστιτούτου τόσο για το ΤΕΠΑΚ όσο και για την τοπική και ευρύτερη κοινωνία.

Επεσήμανε πως «μέσω τέτοιων δράσεων,  το Πανεπιστήμιό μας προσφέρει μια πολυπολιτισμική και πολυδιάστατη εκπαιδευτική εμπειρία που ετοιμάζει τους φοιτητές και φοιτήτριες μας για το παγκόσμιο σκηνικό και τους/τις εξοπλίζει με διεθνείς δεξιότητες και κατανόηση».

Από την πλευρά του, ο Πρέσβης της Κίνας στην Κύπρο, κ. Liu Yantao, εξέφρασε τη χαρά του για την ευκαιρία να επισκεφθεί ξανά το ΤΕΠΑΚ, μετά την υπογραφή της συμφωνίας μεταξύ του ΤΕΠΑΚ και του Hangzhou Dianzi για την ίδρυση του Ινστιτούτου Κομφούκιος πριν από ένα μήνα.

Ο Κινέζος Πρέσβης εξέφρασε, επίσης, τη χαρά του για τη λειτουργία του θερινού σχολείου, με τη συμμετοχή φοιτητών και φοιτητριών από τη χώρα του, υπογραμμίζοντας ότι τέτοιες πρωτοβουλίες καλλιεργούν και ενισχύουν τους δεσμούς τόσο μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων όσο και μεταξύ  της Κύπρου και της Κίνας. Καταλήγοντας, ανέφερε πως  η Κύπρος και η Κίνα διατηρούν μακροχρόνιους δεσμούς φιλίας και συνεργασίας, προσθέτοντας ότι οι δύο χώρες μοιράζονται κοινές αξίες και αρχές.

Κατά τη διάρκεια της τελετής, δόθηκαν πιστοποιητικά παρακολούθησης στους φοιτητές και φοιτήτριες που συμμετείχαν στο θερινό σχολείο, ενώ προβλήθηκε κι ένα σύντομο βίντεο με στιγμές από τη λειτουργία του σχολείου.