Διάλεξη με τίτλο “Τέχνη από βάθος ψυχής” διοργάνωσε το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ

Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Ευαισθητοποίησης για την Ψυχική Υγεία, το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργάνωσε πρόσφατα ανοικτή διάλεξη και Βιωματικό εργαστήριο με τίτλο: “Τέχνη από βάθος ψυχής”.

Προσκεκλημένη ομιλήτρια και εμψυχώτρια του εργαστηρίου ήταν η Δρ. Μαρία Βασιλειάδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Frederick.

Η Δρ Βασιλειάδου αναφέρθηκε στον ρόλο της εικαστικής διεργασίας στην προαγωγή της ψυχικής υγείας, και ανέλυσε τη χρήση της τέχνης ως μέσου συναισθηματικής έκφρασης και θεραπείας ατόμων με ψυχική νόσο. Στο πλαίσιο της διάλεξης παρουσιάστηκαν και συζητήθηκαν  παραδείγματα  έργων τέχνης, τα οποία ήταν δημιουργίες ατόμων με σοβαρά προβλήματα ψυχικής υγείας.

Ειδικότερα, η Δρ. Βασιλειάδου τόνισε την αποτελεσματικότητα της εικαστικής θεραπείας, κάνοντας αναφορά στην ιστορική διαδρομή της ως θεραπευτικής παρέμβασης, γνωστής και ως «Θεραπεία μέσω της Τέχνης», καθώς και στην εφαρμογή της σε διαφορετικά περιβάλλοντα, υπογραμμίζοντας ιδιαίτερα τα ευεργετικά της αποτελέσματα για την ψυχική υγεία.

Παράλληλα, πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήριο όπου οι συμμετέχοντες είχαν την δυνατότητα να προσεγγίσουν θέματα προσωπικών ζητημάτων και να εκφραστούν συναισθηματικά μέσα από την εικαστική διαδικασία. Ταυτόχρονα, είχαν την ευκαιρία να βιώσουν έμπρακτα την εφαρμογή της εικαστικής διαδικασίας ως θεραπευτικής προσέγγισης και ως μέσου προαγωγής της ψυχικής υγείας, αλλά και ως μεθόδου ενδυνάμωσης της ενσυναίσθησης εντός της ομάδας.

Η συντονίστρια  της δράσης Δρ. Μαρία Καρανικόλα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νοσηλευτικής Ψυχικής Υγείας και Πρόεδρος του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ, συμφώνησε με την ομιλήτρια για την ανάγκη  ενημέρωσης του κοινού για τη δυνατότητα της προαγωγής της ψυχικής υγείας μέσω της τέχνης, αλλά και τις ευκαιρίες ενίσχυσης της ενσυναίσθησης και της ευαισθητοποίησης του γενικού πληθυσμού σε θέματα ψυχικής υγείας που παρέχει η τέχνη.

Μάλιστα, η Δρ Καρανικόλα υπογράμμισε την ανάγκη αποστιγματισμού της ψυχικής νόσου μέσω της τέχνης, τόσο εντός του κοινωνικού όσο και του εκπαιδευτικού και ακαδημαϊκού περιβάλλοντος. Τέλος, βασιζόμενη στην επιτυχία της εκδήλωσης δεσμεύτηκε με τη διοργάνωση μελλοντικών σχετικών δράσεων.

Το ΤΕΠΑΚ φιλοξένησε το πρώτο θερινό σχολείο στο πλαίσιο της ίδρυσης του Ινστιτούτου Κομφούκιος

Τα παιδιά του Καλοκαιρινού Σχολείου του ΤΕΠΑΚ μπήκαν στη θέση ατόμων με αναπηρία (ΑμεΑ)

Διεθνές σεμινάριο με θέμα «Νυχτερινή Εργασία και Ανθρώπινη Υγεία: Επιδημιολογικά Δεδομένα για Εργαζόμενους σε Εταιρείες Πετρελαιοειδών»