Ολοκληρώθηκε η εναρκτήρια συνάντηση του έργου CONNECTING με συντονιστή το ΤΕΠΑΚ

Ολοκληρώθηκε η εναρκτήρια συνάντηση του έργου “ Research and innovation knowledge centre for engineering in heritage” (CONNECTING), το οποίο συντονίζεται από το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ).

Οι Συνεργαζόμενοι Φορείς του έργου είναι η Ερευνητική Μονάδα Αρχαιολογίας του Πανεπιστήμιου Κύπρου, το Τμήμα Αρχαιοτήτων Κύπρου και η εταιρεία Infralabs.

Η συνάντηση έλαβε χώρα στις 06 Δεκεμβρίου 2023 στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστήμιου στη Λεμεσό. Η πρόταση CONNECTING ήταν ανάμεσα στις επτά προτάσεις που πέτυχαν σημαντική χρηματοδότηση στο πλαίσιο της πρόσκλησης “SMALL SCALE INFRASTRUCTURES/1222” του προγράμματος «Ερευνητικές Υποδομές», το οποίο είχε προκηρυχθεί νωρίτερα φέτος από το Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΙδΕΚ) και στόχο έχει τη δημιουργία νέων ή την αναβάθμιση υφιστάμενων ερευνητικών υποδομών μικρής εμβέλειας οι οποίες θα αξιοποιηθούν για την υλοποίηση ερευνητικού έργου υψηλού επιπέδου αιχμής.

Το έργο CONNECTING βασίζεται στο όραμα της δημιουργίας ενός κέντρου γνώσης εξοπλισμένου με αισθητήρες και πλατφόρμες τελευταίας τεχνολογίας, όπως αυτόνομα συστήματα πλοήγησης (drones) κάθετης απογείωσης και προσγείωσης (VTOL), οπτικές, πολυφασματικές και υπερφασματικές κάμερες και συστήματα LiDAR, επίγειους σαρωτές λέιζερ, μετρητές υγρασίας εδάφους, υπερήχους, κλισιόμετρα και ασύρματους αισθητήρες καταπόνησης, καθώς και υποβρύχια ηχοβολιστικά, που μπορούν να προωθήσουν την ερευνητική αριστεία σχετικά με την ανίχνευση, παρακολούθηση, τεκμηρίωση και ανάλυση χώρων και μνημείων πολιτιστικής κληρονομιάς, τόσο στην ξηρά όσο και στη θάλασσα.

Το έργο στοχεύει στην παροχή γνώσης για τη χρήση και την επαναχρησιμοποίηση του εξοπλισμού, των αποτελεσμάτων και των προϊόντων του μέσω του σχεδιασμού και της ανάπτυξης ενός ψηφιακού κόμβου δεδομένων νέφους (cloud). Απώτερος στόχος του έργου είναι να δημιουργηθεί ένας ερευνητικός κόμβος αναφοράς για όλους τους εταίρους και υποστηρικτές, φέρνοντας κοντά ερευνητές από τους τομείς της γεωματικής, της πολιτικής μηχανικής, ειδικούς στις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) και αρχαιολόγους. Αυτή η διεπιστημονική προσέγγιση είναι απαραίτητη για την αξιοποίηση της τεχνογνωσίας και του ανθρώπινου δυναμικού με στόχο την επιλογή των βέλτιστων μεθόδων, τεχνικών και εργαλείων για την υποστήριξη της διατήρησης της πολιτιστικής κληρονομιάς, την ερμηνεία των αποτελεσμάτων από εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας και την παροχή λύσεων για τη διαχείριση και την παρακολούθηση των χώρων της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Η θεματική προτεραιότητα του έργου CONNECTING είναι στενά συνδεδεμένη με τη Στρατηγική Έξυπνης Εξειδίκευσης της Κύπρου (S3Cy). Η Στρατηγική σχεδιάστηκε για να χαράξει το δρόμο για μελλοντική βιώσιμη ανάπτυξη της χώρας, αξιοποιώντας τα μοναδικά χαρακτηριστικά και το ερευνητικό οικοσύστημα της χώρας. Η τελική έκθεση του S3Cy τοποθετεί την πολιτιστική κληρονομιά στο επίκεντρο της μελλοντικής ανάπτυξης της χώρας ως οριζόντιο πυλώνα, όπου άλλοι κλάδοι, όπως ο τουρισμός και η ΤΠΕ μπορούν να αλληλοεπιδρούν.

Το Έργο υποστηρίζεται από τρία κορυφαία σε έρευνα και καινοτομία ιδρύματα στην Ευρώπη: το Πολυτεχνείο του Μιλάνο (Politecnico di Milano, POLIMI) της  Ιταλίας, το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου (University College of London, UCL) του Ηνωμένου Βασιλείου, και το Πανεπιστήμιο του Αβέιρο (Universidade de Aveiro, UAVEIRO) της Πορτογαλίας.  Παράλληλα το έργο στηρίζουν το Τμήμα Κτηματολογίου και Χωρομετρίας Κύπρου, η εταιρεία GeoFEM καθώς και η έδρα UNSECO στο τομέα της Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς (UNESCO Chair on Digital Cultural Heritage).

Η διάρκεια του έργου είναι 30 μήνες με συνολικό προϋπολογισμό 759.680 ευρώ. Το Έργο χρηματοδοτείται από τα Διαρθρωτικά Ταμεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και εθνικούς πόρους, μέσω του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας Κύπρου με  Αρ. Συμβολαίου: SMALL SCALE INFRASTRUCTURES/1222/0062.