Διαδικτυακά

29 Μαΐου 2024       10:00 - 14:00

Η τελική πολλαπλασιαστική εκδήλωση του έργου FemPower θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Τετάρτη 29 Μαίου, στις 10:00-14:00 (τοπική ώρα Κύπρου).

Το έργο FemPower περιστρέφεται γύρω από την ανάγκη να μετριαστούν οι τρέχουσες ανισότητες μεταξύ των φύλων στον τομέα της Καθαρής Ενέργειας και να προωθήσει τη συμμετοχή, το ενδιαφέρον και την αριστεία, κυρίως των γυναικών, στις επιστήμες, την τεχνολογία, τη μηχανική και τα μαθηματικά (STEM) υιοθετώντας την προσέγγιση STEAM.

Το Feel the FemPower είναι μια σειρά εκδηλώσεων που έχουν ως στόχο να διαχύσουν τα αποτελέσματα του FemPower στο ευρύτερο κοινό.

Η εκδήλωση με τίτλο "Feel the FemPower Limassol" έχει ως στόχο:

• Να διαδώσει τα αποτελέσματα του έργου στους ενδιαφερόμενους φορείς
  • Να ευαισθητοποιήσει σχετικά με τις ανισότητες μεταξύ των φύλων στον τομέα της μετάβασης στην καθαρή ενέργεια
  • Να παρουσιάσει τα εργαλεία και τις στρατηγικές που αναπτύχθηκαν στο πλαίσιο του έργου FemPower για την αντιμετώπιση αυτών των ανισοτήτων

Η ομάδα-στόχος της εκδήλωσης περιλαμβάνει πιθανώς ενδιαφερόμενους φορείς, όπως εκπαιδευτικούς Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και επαγγελματίες στον τομέα της μετάβασης στην καθαρή ενέργεια, σε τοπικό, περιφερειακό ή/και εθνικό επίπεδο.

Η εκδήλωση θα παρέχει πληροφορίες σχετικά με το έργο που διεξάγεται στο πλαίσιο του έργου FemPower και θα ξεκινήσει επίσης μια συζήτηση για την αντιμετώπιση των ανισοτήτων μεταξύ των φύλων κατά την μετάβαση στην καθαρή ενέργεια.

Κύρια ομιλήτρια: Κυρία Νατάσα Πηλείδου, Πρώην Υπουργός Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας, Κυπριακή Δημοκρατία

Προσκαλούμε ακαδημαϊκούς της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, εκπαιδευτικούς, φοιτητές/τριες, επαγγελματίες, εκπαιδευτικούς, υπεύθυνους χάραξης πολιτικής, εμπειρογνώμονες και ενδιαφερόμενους σε εθνικό ή ευρωπαϊκό επίπεδο που σχετίζονται με τον τομέα των STEM/STEAM, της μετάβασης στην καθαρή ενέργεια, της εκπαίδευσης και της ισότητας των φύλων να συμμετάσχουν στην εκδήλωσή μας!

Η συμμετοχή στην εκδήλωση είναι δωρεάν, αλλά η εγγραφή σας είναι απαραίτητη!

Κρατήστε μια θέση συμπληρώνοντας τη φόρμα εγγραφής εδώ.

Ελάτε να συναντήσετε άλλους ενδιαφερόμενους που δραστηριοποιούνται στον τομέα της μετάβασης στην καθαρή ενέργεια, στα πεδία STEM/STEAM, την εκπαίδευση και την ισότητας των φύλων!

Το πρόγραμμα είναι διαθέσιμο εδώ.

Στο μεταξύ, μείνετε συντονισμένοι για ενημερώσεις σχετικά με τις δραστηριότητές μας στην ιστοσελίδα του έργου μας¨https://fempower.ee.auth.gr/

Το έργο χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus Plus της Ευρωπαϊκής Ένωσης, συμφωνία επιχορήγησης: 2021-1-EL01-KA220-HED-000030178 (έργο: FemPower). Η παρούσα δημοσίευση αντικατοπτρίζει τις απόψεις μόνο των συγγραφέων και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνη για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που περιέχονται σε αυτήν.

Feel the FemPower Limassol

Η εκδήλωση με τίτλο "Feel the FemPower Limassol" έχει ως στόχο:

• Να διαδώσει τα αποτελέσματα του έργου στους ενδιαφερόμενους φορείς

Η συμμετοχή στην εκδήλωση είναι δωρεάν, αλλά η εγγραφή σας είναι απαραίτητη!

Κρατήστε μια θέση συμπληρώνοντας τη φόρμα εγγραφής εδώ.

Το πρόγραμμα είναι διαθέσιμο εδώ.

2024-05-29T10:00