ΤΕΠΑΚ

04 Ιουλίου 2024        -

Η Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) φιλοξενεί το 53ο Διεθνές Συνέδριο Ερευνητικών Βιβλιοθηκών LIBER 2024.

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί από τις 3 μέχρι τις 5 Ιουλίου 2024 στις εγκαταστάσεις του ΤΕΠΑΚ και σ’ αυτό θα παρευρεθούν πέραν των 400 συνέδρων, οι οποίοι θα ανταλλάξουν εμπειρίες και γνώσεις.

Το LIBER (Ligue des Bibliothèques Européennes de Recherche – Association of European Research Libraries) ιδρύθηκε το 1971 και αποτελεί το μεγαλύτερο δίκτυο ευρωπαϊκών ερευνητικών βιβλιοθηκών στο οποίο συμμετέχουν, ως μέλη, περισσότερες από 420 βιβλιοθήκες από 40 χώρες.

Θέμα του φετινού συνεδρίου είναι το «State-of-the-art libraries in the service of science and society» και οι παρουσιάσεις θα διεξάγονται στην αγγλική γλώσσα.

Στo πλαίσιo του Συνεδρίου, θα δώσουν το παρών τους αρκετοί ακαδημαϊκοί εκδότες/προμηθευτές.

2024-07-04