Ιδεοθύελλα χρησιμοποιώντας ΑΙ: Ξεκλειδώνοντας τη δημιουργικότητα με τη χρήση της τεχνολογίας (Μέρος Β)

Αίθουσα: Λεμεσός

17 Οκτωβρίου 2024       16:30 - 18:00

Αυτή η πρακτική συνεδρία έχει σχεδιαστεί για να αξιοποιήσετε εργαλεία τεχνητής νοημοσύνης για τη δημιουργία δημιουργικών ιδεών γραπτώς. Θα ξεκινήσουμε με μια εισαγωγή σε προσβάσιμα εργαλεία γραφής τεχνητής νοημοσύνης όπως το ChatGPT και το AI Dungeon, προσφέροντας μια επίδειξη βήμα προς βήμα του πώς αυτές οι πλατφόρμες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ανταλλαγή ιδεών και τη δημιουργία νέων ιδεών για μια ιστορία.

Στη συνέχεια, θα συμμετέχετε σε μια πρακτική άσκηση, χρησιμοποιώντας εργαλεία τεχνητής νοημοσύνης για να εξερευνήσετε διαφορετικά είδη και στυλ, ενώ θα πειραματιστείτε με καινοτόμες προσεγγίσεις στην αφήγηση. Αυτή η συνεδρία στοχεύει να σας εμπνεύσει να ενσωματώνεται την τεχνητή νοημοσύνη ως συνεργατικό εταίρο στη δημιουργική σας διαδικασία, ενώ να εξετάζετε κριτικά τα αποτελέσματα.

Εισηγήτρια: Έλενα Κοντολαίμη

Η Έλενα Κοντολέμη είναι Ειδική Επιστήμονας στο Κέντρο Γλωσσών στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Με εξειδίκευση στους ψηφιακούς γραμματισμούς, η Έλενα έχει εκτενή εμπειρία στην τεχνητή νοημοσύνη, τη διασταύρωση τεχνολογιών τεχνητής νοημοσύνης και πρακτικών ψηφιακού γραμματισμού, διερευνώντας πώς τα αναδυόμενα εργαλεία επηρεάζουν την επικοινωνία και τη μάθηση στους ψηφιακούς χώρους. Επιθυμεί να σας υποστηρίξει να πλοηγείστε και να ασχολείστε κριτικά με πλατφόρμες που βασίζονται στην τεχνητή νοημοσύνη, ενθαρρύνοντας τη βαθύτερη κατανόηση των επιπτώσεών τους στην εκπαίδευση και την κοινωνία.

Για εγγραφή εδώ

Εισηγήτρια: Έλενα Κοντολαίμη