Λειτουργία ιστοσελίδας για την ενημέρωση οικογενειακών φροντιστών ατόμων με άνοια

ΜΕΝΟΥΜΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Η αύξηση του προσδόκιμου επιβίωσης έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση του ηλικιωμένου πληθυσμού και των χρόνιων παθήσεων που συνοδεύουν την αύξηση της ηλικίας. Άνθρωποι άνω των 65 ετών  έχουν φτάσει τα 524 εκατομμύρια παγκοσμίως το 2010 (8% του συνολικού πληθυσμού) και αναμένεται αυτός ο αριθμός να τριπλασιαστεί έως το 2050 (1). Η άνοια είναι ένα τέτοιο σύνδρομο σχετιζόμενα με την Τρίτη Ηλικία, το οποίο επηρεάζει τις νοητικές λειτουργίες (τη μνήμη, τη σκέψη, τον προσανατολισμός, την κατανόηση, την υπολογιστική ικανότητα, τη μάθηση, τη γλώσσα και την κρίση), τη συμπεριφορά αλλά και τις δραστηριότητες της καθημερινής ζωής. Αναφέρεται ότι πάσχουν από άνοια 46.5 εκατομμύρια άνθρωποι παγκοσμίως, 10, 5 εκατομμύρια στην Ευρώπη και αυτός ο αριθμός αναμένεται να διπλασιαστεί μέσα στα επόμενα 20 χρόνια, φτάνοντας το 2050 τα 131.5 εκατομμύρια (2). Το μεγαλύτερο ποσοστό  (84%) των ανθρώπων που νοσούν φροντίζεται στο σπίτι κατά κύριο λόγο από γυναίκες συζύγους ή κόρες. Οι φροντιστές κάνουν μεγαλύτερη χρήση αντικαταθλιπτικών φαρμάκων, είναι πιο επιρρεπείς σε λοιμώξεις, γνωστική έκπτωση και έχουν υψηλά επίπεδα θνησιμότητας (3).

Σε μία τέτοια περίοδο λόγω των συνθηκών περιορισμού στο σπίτι, οι φροντιστές χρειάζεται να περιορίσουν ακόμη περισσότερο την κοινωνική τους ζωή και να παραμείνουν στο σπίτι με τον άνθρωπο τους, με αποτέλεσμα να εντείνονται οι συνέπειες που προκύπτουν από τη φροντίδα.

Η σελίδα http://dementiasupport.cut.ac.cy/ απευθύνεται στις οικογένειες ανθρώπων με άνοια αλλά και σε όσους ενδιαφέρονται ή εργάζονται μαζί τους.

Σε συνεργασία με την Εταιρεία Νόσου Alzheimer Αθηνών, έχουμε στόχο να προτείνουμε λύσεις στους φροντιστές για τη διαχείριση της καθημερινότητας.

Η πρωτοβουλία δημιουργήθηκε από το Τμήμα Νοσηλευτικής για το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου με Επιστημονική Υπεύθυνη την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Δρ Ευριδίκη Παπασταύρου και συνεργάτες, Δρ Αρετή Ευθυμιου και Δρ Μελίνα Ευριπίδου .

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ιστοσελίδα μπορείτε να επικοινωνείτε καθημερινα μεταξύ των ωρών 10.00-17.00 στο τηλέφωνο 25002285.

1.        World Health Organization. Global Health and Aging [Internet]. National Institute of Health. 2011. Available from: papers2://publication/uuid/150A301A-0A61-489C-80D4-3C889BE672E2

2.        Prince M, Wimo A, Guerchet M, Gemma-Claire A, Wu Y-T, Prina M. World Alzheimer Report 2015: The Global Impact of Dementia - An analysis of prevalence, incidence, cost and trends. Alzheimer’s Dis Int. 2015;84.

3.        Colombo F, Llena-Nozal A, Mercier J, Tjadens F. Help Wanted? OECD Publishing; 2011. (OECD Health Policy Studies).

ΜΕΝΟΥΜΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ