Έναρξη λειτουργίας της ιστοσελίδας του ερευνητικού προγράμματος VLPN

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) ανακοινώνει την έναρξη λειτουργίας της ιστοσελίδας του ερευνητικού προγράμματος Erasmus+ Virtual Children's Hospital for Learning Pediatric Nursing – VLPN (Παιδιατρικό Νοσοκομείο με εικονική πραγματικότητα για σκοπούς μάθησης της Παιδιατρικής Νοσηλευτικής ), στο οποίο συμμετέχει.

Επιστεφθείτε την σελίδα https://vlpn.eu/ και ενημερωθείτε για το έργο.

Γνωρίστε τουs εταίρους και διαβάστε την συνέντευξη των μελών της ομάδας τεχνικών του FIT Turku Competence Center (Futuristic Interactive Technologies), οι οποίοι εργάζονται για τη δημιουργία ενός Παιδιατρικού Νοσοκομείου με εικονική πραγματικότητα για σκοπούς εκπαίδευσης της Παιδιατρικής Νοσηλευτικής.

Το VLPN είναι ένα καινοτόμο έργο στον τομέα της παιδιατρικής νοσηλευτικής εκπαίδευσης που στόχο έχει τη δημιουργία ενός Εικονικού Νοσοκομείου Παιδιών για τη διδασκαλία - μάθηση της Παιδιατρικής Νοσηλευτικής, σε σημαντικά θέματα που αφορούν στην φροντίδα υγείας του παιδιού και της οικογένειας του, με τη χρήση ψηφιακών εργαλείων εικονικής πραγματικότητας και εικονικής προσομοίωσης.

Μέσα από το VLPN οι φοιτητές/φοιτήτριες της νοσηλευτικής θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητές, μέσω διαδραστικών, συνεργατικών και  αυτοκατευθυνόμενων δραστηριοτήτων.

Μείνετε συντονισμένοι https://vlpn.eu/

Ταυτότητα του έργου:

Αριθμός έργου: 2023-1-FI01-KA220-HED-000166447

Επικεφαλής εταίρος: Turku University of Applied Sciences (Φινλανδία)

Συνεργαζόμενοι οργανισμοί:

Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Τμήμα Νοσηλευτικής, Σχολή Επιστημών Υγείας (Κύπρος),

Tartu Health Care College (Εσθονία)

Πηγή χρηματοδότησης: Erasmus+ Cooperation Partnerships

Συνολική χρηματοδότηση έργου: € 480000,00

Ερευνητική ομάδα έργου από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου:

Χριστιάνα Νικολάου (Επιστημονική Συντονίστρια Συνεργαζόμενου Φορέα - ΤΕΠΑΚ)

Ουρανία Κολοκοτρώνη, Νίκος Μίτλεττον, Κοραλία Μιχαήλ, Ιωάννα Μενίκου, Ιωάννα Πιερή

Υπεύθυνη διαχείρισης έργου: Μαριάννα Μώρ

Έναρξη λειτουργίας της ιστοσελίδας του ερευνητικού προγράμματος VLPN

Επιστεφθείτε την σελίδα https://vlpn.eu/ και ενημερωθείτε για το έργο.

Μείνετε συντονισμένοι https://vlpn.eu/

Ταυτότητα του έργου:

Αριθμός έργου: 2023-1-FI01-KA220-HED-000166447

Επικεφαλής εταίρος: Turku University of Applied Sciences (Φινλανδία)

Συνεργαζόμενοι οργανισμοί:

Tartu Health Care College (Εσθονία)

Πηγή χρηματοδότησης: Erasmus+ Cooperation Partnerships

Συνολική χρηματοδότηση έργου: € 480000,00

Ερευνητική ομάδα έργου από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου:

Χριστιάνα Νικολάου (Επιστημονική Συντονίστρια Συνεργαζόμενου Φορέα - ΤΕΠΑΚ)

Υπεύθυνη διαχείρισης έργου: Μαριάννα Μώρ