Το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία είναι πλέον επίσημο μέλος του επιστημονικού διεθνικού δικτύου Planetary Health Alliance

Το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία (CII) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την αποδοχή του ως επίσημο μέλος της παγκόσμιας επιστημονικής εταιρίας για την υγεία του πλανήτη – γνωστή ως Planetary Health Alliance.

Η Planetary Health Alliance (PHA) είναι παγκόσμια σύμπραξη και πρωτοβουλία των καλύτερων πανεπιστημίων στον κόσμο για να κατανοήσει και να αντιμετωπίσει τις επιπτώσεις της επιταχυμένης ανθρωπογενούς περιβαλλοντικής αλλαγής πάνω στην υγεία του πλανήτη, η οποία θα διασφαλίσει την ομαλή πορεία του ανθρώπου πάνω στη γη.

Η ΡΗΑ είναι μια κοινοπραξία μεταξύ πάνω από 100 πανεπιστημίων, μη κυβερνητικών οργανώσεων, κρατικών οντοτήτων, και ερευνητικών ινστιτούτων και η οποία συντονίζεται από το πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ και χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Rockefeller.

Η αποστολή του CII περιλαμβάνει δραστηριότητες οι οποίες είναι καλά εναρμονισμένες με τις προτεραιότητες της Planetary Health Alliance, όπως

• την εκπαίδευση της νέας γενιάς επιστημόνων στην Κύπρο και ευρύτερη περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου σε θέματα περιβαλλοντικής και δημόσιας υγείας,
  • τη δημιουργία νέας γνώσης σχετική με την περιβαλλοντική και δημόσια υγεία, με έμφαση στους παράγοντες κινδύνου σχετικούς με μη μεταδιδόμενα χρόνια νοσήματα, τις περιβαλλοντικές εκθέσεις και τις επιπτώσεις στην υγεία, και
  • τη διάχυση της γνώσης αυτής στο κοινό αλλά και στα κέντρα λήψεων αποφάσεων.

Το CII δεσμεύεται να συνεχίσει να συμβάλλει σε ενέργειες δημοσίας υγείας στην Κύπρο αλλά και στη ευρύτερη περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη PHA και το CII μπορείτε να επισκεφθείτε τις ακόλουθες ιστοσελίδες: