Επίσκεψη Αντιπροσωπείας ΑΚΕΛ στην Πρυτανεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου υποδέχθηκε την Τρίτη, 12 Ιουνίου , αντιπροσωπεία του ΑΚΕΛ, σε εθιμοτυπική επίσκεψή της στο Κτήριο Πρυτανείας του Πανεπιστημίου στη Λεμεσό. Εκ μέρους του Πανεπιστημίου παρέστησαν ο Πρόεδρος του Συμβουλίου Πανίκος Φιλίππου, ο Πρύτανης Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός, ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης Καθηγητής Κρίστης Χρυσοστόμου, ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων Καθηγητής Διόφαντος Χατζημιτσής, ο Διευθυντής Διοίκησης και Οικονομικών Δρ Κώστας Χόππας και τα μέλη του Συμβουλίου κ. Αυξέντης Ζεμενίδης και κ. Σάββας Στούππας. Από την πλευρά του ΑΚΕΛ, παρευρέθηκαν ο Χρίστος Χριστοφίδης υπεύθυνος Γραφείου Παιδείας ΑΚΕΛ και Επαρχιακός  Γραμματέας ΑΚΕΛ Λευκωσίας, ο Γιώργος Τ. Γεωργίου Επαρχιακός Γραμματέας ΑΚΕΛ Λεμεσού και Βουλευτής Λεμεσού και ο Βουλευτής Λεμεσού Άντρέας Καυκαλιάς.

Καλωσορίζοντας τους Βουλευτές, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου κ. Πανίκος Φιλίππου  αναφέρθηκε στα συνεχή και σταθερά βήματα προόδου του Πανεπιστημίου, με πιο πρόσφατο επίτευγμά την κατάταξη στην 59η θέση στη νέα λίστα διεθνούς κύρους κατάταξης, Times Higher Education Young University Rankings 2018, μια διεθνής διάκριση σε μια από τις πιο αξιόπιστες λίστες κατάταξης Πανεπιστημίων στον κόσμο. Σημείωσε επίσης τα προβλήματα και τις ανάγκες του πανεπιστημίου με έμφαση στην κτιριακή ανάπτυξη.

Ο Πρύτανης Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός ευχαρίστησε τους Βουλευτές του ΑΚΕΛ για την επίσκεψή τους και την διαχρονική στήριξη που παρέχεται στο ΤΕΠΑΚ. Ανάφερε τις προτεραιότητες του πανεπιστημίου καθώς επίσης τα αναπτυξιακά ζητήματα που αντιμετωπίζει το πανεπιστήμιο όσο και τα θέματα έγκρισης νέων προγραμμάτων σπουδών.

Ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης Καθηγητής Κρίστης Χρυσοστόμου αναφέρθηκε στην ανάγκη αύξησης του προϋπολογισμού για να συνεχίσει το πανεπιστήμιο της αναπτυξιακή του πορεία.

Από την πλευρά του, ο κ. Χριστοφίδης τόνισε τη διαχρονική στήριξη του ΑΚΕΛ στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου τονίζοντας ότι το ΤΕΠΑΚ είναι το πανεπιστήμιο της Κύπρου που μας κάνει περήφανους και μπορεί να βοηθήσει στην οικονομική, πολιτιστική, κοινωνική και ερευνητική ανάπτυξη του τόπου. Ο κ. Γεωργίου τόνισε ότι το ΤΕΠΑΚ είναι η κορυφαία κατάκτηση της Λεμεσού και κάθε βήμα μπροστά θεωρείται επιτυχία. Τέλος, επισημάνθηκε η προοπτική για επίσημη συνεργασία του ΑΚΕΛ με το ΤΕΠΑΚ σε επίπεδο έρευνας.

Έναρξη εξετάσεων για το τμήμα Καλών Τεχνών

Σημαντικές οι επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στη γεωργία και στην καταπολέμηση σοβαρών εχθρών των καλλιεργειών

Άριστα αποτελέσματα της Συνάντησης “STM - Port Collaborative Decision Making (PortCDM)”