EuroCALL Teacher Education SIG - Διεθνές Εκπαιδευτικό Εργαστήρι από το Κέντρο Γλωσσών ΤΕΠΑΚ

Το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργάνωσε το Εκπαιδευτικό Εργαστήρι ‘EuroCALL Teacher Education SIG’ στη Λεμεσό μεταξύ 28 και 30 Μαΐου 2015. Στόχοι του εργαστηρίου ήταν η παρουσίαση της υπάρχουσας ερευνητικής δραστηριότητας στον τομέα της εκπαίδευσης των καθηγητών σε σχέση με την τεχνολογικά υποβοηθούμενη γλωσσική εκμάθηση (Computer-Assisted Language Learning).

Κατά τη διάρκεια αυτού του τριήμερου εργαστηρίου η Διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών, Δρ Σαλώμη Παπαδήμα-Σοφοκλέους, και το προσωπικό του καλωσόρισαν τους ερευνητές και επαγγελματίες που ήρθαν τόσο από το εξωτερικό (Ηνωμένο Βασίλειο, Καναδά, Νιγηρία, Ιταλία, Γερμανία, Ελβετία, Πολωνία), όσο και από την Κύπρο και μοιράστηκαν τις ιδέες τους, τα ερευνητικά ενδιαφέροντά τους, καθώς επίσης και τα ερευνητικά τους προγράμματα που βρίσκονται σε εξέλιξη. Την τελευταία ημέρα διεξήχθηκαν εργαστήρια στις αίθουσες πολυμέσων του Κέντρου Γλωσσών του Πανεπιστημίου.

Οι καθηγητές ξένων γλωσσών που συμμετείχαν στα εργαστήρια είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν σχετικά με νέες τάσεις και τεχνολογικές προσεγγίσεις, οι οποίες σκοπό έχουν να εμπλουτίσουν την γλωσσική διδασκαλία. Καταλήγοντας, το εργαστήρι ήταν πολύ επιτυχημένο και ενημερωτικό για όλους τους συμμετέχοντες.

Μετά από αυτή τη επιτυχημένη διοργάνωση του εργαστηρίου, το Κέντρο Γλωσσών ετοιμάζεται να φιλοξενήσει το ετήσιο συνέδριο του Ευρωπαϊκού Συλλόγου για τη Διδασκαλία των Γλωσσών με τη Χρήση του Υπολογιστή, EuroCALL 2016 στη Λεμεσό, τον Αύγουστο του 2016 και ανυπομονεί να υποδεχτεί για ακόμα μια φορά ερευνητές και επαγγελματίες από το χώρο της γλωσσικής διδασκαλίας τόσο από την Κύπρο όσο και από το εξωτερικό.