Βραβείο καλύτερης παρουσίασης σε διεθνές επιστημονικό συνέδριο στη διδακτορική φοιτήτρια Μαρία Αργυρού του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

Η διδακτορική φοιτήτρια Μαρία Αργυρού του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής έλαβε το βραβείο καλύτερης παρουσίασης από νεαρούς Μηχανικούς (Best Oral Presentation by a Young Engineer) στο διεθνές επιστημονικό συνέδριο “UPEC 2018: 53rd International Universities Power Engineering Conference” που διεξήχθη στις 4 – 7 Σεπτεμβρίου 2018 στη Γλασκώβη, Σκωτία. Στο συνέδριο παρουσιάστηκαν 242 εργασίες σε διάφορα θέματα γύρω από τον τομέα της Μηχανικής.

Στο συνέδριο η διδακτορική φοιτήτρια παρουσίασε δύο εργασίες. Η πρώτη είχε θέμα “Hybrid battery-supercapacitor mathematical modeling for PV application using Matlab/Simulink” με συγγραφείς τους M.C. Argyrou, P. Christodoulides, C.C. Marouchos, S.A. Kalogirou και η δεύτερη “Supercapacitor application for PV power smoothing” με συγγραφείς τους M. C. Argyrou, F. Paterakis, C. Panagi, C. Makarounas, M. Darwish, C.C. Marouchos. Η τελευταία έλαβε το βραβείο της καλύτερης παρουσίασης. Η εργασία αποτελεί συνεργασία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου με το Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Αθήνας και το Brunel University London.

Το UPEC (Universities Power Engineering Conference) είναι ένα ετήσιο διεθνές συνέδριο που συνδέει επιστήμονες και εκπροσώπους της βιομηχανίας από όλο τον κόσμο υπό την αιγίδα του ΙΕΕΕ (Institute of Electrical and Electronics Engineers) και διαφόρων εταιρειών. Το πρώτο συνέδριο διεξήχθη το 1967 και έκτοτε συνεχίζει για πάνω από πέντε δεκαετίες.

Εκδήλωση για εορτασμό της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών από το Κέντρο Γλωσσών και τη Βιβλιοθήκη του ΤΕΠΑΚ

4η Ημερίδα Δημόσιας Υγείας Επετειακή Ημερίδα 10 χρόνων λειτουργίας της Σχολής Επιστημών Υγείας

Εκδήλωση τιμής στον Χρηστάκη Μιχαηλίδη για τη δωρεά του στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη