Οδηγός Μουσείων Κύπρου

Παρουσίαση της 2ης, ανανεωμένης, έκδοσης, στις 18 Μαΐου 2017

Μετά από την επιτυχία που παρουσίασε η 1η έκδοση του 2014, της οποίας τα αντίτυπα εξαντλήθηκαν σε σύντομο χρονικό διάστημα, επανακυκλοφορεί και παρουσιάζεται η 2η έκδοση του Οδηγού Μουσείου Κύπρου, η οποία εκδίδεται από το Εργαστήριο Οπτικής Κοινωνιολογίας και Μουσειολογίας, του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Η ελληνική έκδοση του Οδηγού θα παρουσιαστεί για πρώτη φορά την Πέμπτη 18 Μαΐου 2017, κατά τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων, στην είσοδο του Κυπριακού Μουσείου (Μουσείου 1, Λευκωσία) στις 7:00-9:00 μ.μ.

Πρόκειται για ένα βιβλίο που περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα πληροφοριών για εκατόν δύο μουσεία, που βρίσκονται στις ελεύθερες περιοχές της Κύπρου και είναι ανοικτά προς το κοινό. Το εν λόγω βιβλίο συνιστά ένα ιδιαίτερα χρήσιμο εργαλείο, καθώς μέσα από τις σελίδες του, ξεδιπλώνονται πρωτογενείς πληροφορίες που αφορούν στο είδος του κάθε μουσείου, την τοποθεσία που βρίσκεται, τις συλλογές που φιλοξενεί, το ωράριο λειτουργίας του, τα στοιχεία επικοινωνίας, την τιμή εισόδου, την προσβασιμότητα σε άτομα με τροχοκάθισμα, τις οργανωμένες ξεναγήσεις που προσφέρει, τις εκπαιδευτικές δράσεις για ενήλικες και παιδιά και τις άλλες δραστηριότητες που διεξάγονται στον χώρο του μουσείου, την ύπαρξη καφετερίας ή/και πωλητηρίου, όπως και άλλα σημαντικά στοιχεία, που αφενός ενημερώνουν και αφετέρου διευκολύνουν τη διοργάνωση και πραγματοποίηση επισκέψεων στα εκατόν δύο μουσεία που περιέχει. Όλα τα πιο πάνω ενισχύονται με πλούσιο φωτογραφικό υλικό, καλαίσθητο σχεδιασμό και πρακτική ταξινόμηση τόσο ανά επαρχία όσο και ανά θέμα.

Η 2η έκδοση του Οδηγού είναι ανανεωμένη και διευρυμένη σε σχέση με την 1η έκδοση του 2014, αφού όλα τα στοιχεία που περιλαμβάνει έχουν επικαιροποιηθεί, έχει επίσης εμπλουτιστεί με την προσθήκη εννέα νέων μουσείων και έχει επανασχεδιαστεί, αναβαθμίζοντας έτσι το περιεχόμενο όπως και αισθητικές και πρακτικές πτυχές. Αξίζει να υπογραμμιστεί πως, τον Ιούνιο του 2017, ο Οδηγός Μουσείων Κύπρου θα εκδοθεί για πρώτη φορά και στην αγγλική γλώσσα, απευθυνόμενος προς το μη ελληνόφωνο κοινό που διαμένει στην Κύπρο ή που επισκέπτεται την Κύπρο.

Ο νέος Οδηγός Μουσείων Κύπρου θα πωλείται στην τιμή των 10 ευρώ, στα βιβλιοπωλεία Μαυρομάτη (τηλ.: 22456122), σε επιλεγμένα καταστήματα μουσείων και άλλα βιβλιοπωλεία. Όλα τα καθαρά έσοδα, από την πώληση του Οδηγού, θα διατεθούν στην έρευνα και την προώθηση των μουσείων της Κύπρου.

Το Εργαστηρίο Οπτικής Κοινωνιολογίας και Μουσειολογίας, του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, συντονίζει η Δρ. Θεοπίστη Στυλιανού-Λάμπερτ (www.vsmslab.com).

-----------------------
Επικοινωνία: Δρ. Θεοπίστη Στυλιανού-Λάμπερτ