Τελετή Βράβευσης Πρωτευσάντων Φοιτητών και Φοιτητριών της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος

Η Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία την τελετή βράβευσης των πρωτευσάντων φοιτητών και φοιτητριών των Τμημάτων Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων (ΓΕΒΕΤ) και Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος (ΕΤΕΠ) στις 13 Ιουνίου 2017. Στην τελετή παραβρέθηκαν φοιτητές, γονείς, χορηγοί και μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού της Σχολής, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε η Επίτροπος Περιβάλλοντος κυρία Ιωάννα Παναγιώτου.

Τα βραβεία για τους αριστούχους φοιτητές ήταν ευγενική χορηγία των εταιρειών Χαραλαμπίδης-Κρίστης, Meydan Solutions, Energon, KEAN, Paradisiotis, C&V Kriticos Suppliers, Biotronics, Mellona και Golden Donkeys Farm, καθώς και του Συμβουλίου Υδατοπρομήθειας Λεμεσού.

Κατά τη διάρκεια της τελετής παρουσιάστηκαν οι διατριβές μεταπτυχιακών φοιτητών των δύο Τμημάτων της Σχολής, που ασχολήθηκαν με τα εξής θέματα:

Στέλλα Κωνσταντίνου (ΓΕΒΕΤ): “Καταγραφή της Γενετικής Παραλλακτικότητας σε Πληθυσμούς του είδους Avena ventricosa στην Κύπρο”

Σταύρος Ιωάννου (ΕΤΕΠ): “Αναερόβια Χώνευση Υδατικών Γαλακτωμάτων από Πετρελαιοειδή Απόβλητα και Ελαιώδη Κατάλοιπα Πλοίων”

Για τους τελειόφοιτους του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων απονεμήθηκε πρώτο βραβείο στον Νικόλα Βαλανίδη, δεύτερο βραβείο στον Επιφάνιο Ευσταθίου και τρίτο βραβείο στη Χριστιάνα Μουσκή.

Για τους τελειόφοιτους του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος απονεμήθηκε πρώτο βραβείο στην Ιρένα Κυπριανίδου, δεύτερο βραβείο στον Χρήστο Γιακουμή και τρίτο βραβείο στην Ευτυχία Μακρή.

Για το πρώτο, δεύτερο και τρίτο έτος σπουδών του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων, απονεμήθηκαν βραβεία στους φοιτητές Λουτμίλα Ζιελίνσκαϊα Λαγού, Ειρήνη Ττίγκη και Φλωρέντιο Οικονόμου αντίστοιχα για την καλύτερη ακαδημαϊκή επίδοση.

Για το πρώτο, δεύτερο και τρίτο έτος σπουδών του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος, απονεμήθηκαν βραβεία στους φοιτητές Φιλιππία Σιάτρα, Ανδρέα Χρίστου και Ιακώβη Αγαθοκλέους αντίστοιχα για την καλύτερη ακαδημαϊκή επίδοση.

H τελετή ολοκληρώθηκε με αντιφώνηση από τους πρωτεύσαντες φοιτητές Ιρένα Κυπριανίδου και Νικόλα Βαλανίδη.