Εκπαιδευτική εκδρομή στις ΗΠΑ από το CUTing Edge an American Space του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Τον Ιούνιο του 2017, το CUTing Edge an American Space, κέντρο καινοτομίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, σε συνεργασία με το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου οργάνωσαν εκπαιδευτική εκδρομή στις ΗΠΑ.

Ο σκοπός της εκδρομής ήταν να γνωρίσουν μια νέα πολυσύνθετη κουλτούρα όπως των ΗΠΑ, να διερευνήσουν ευκαιρίες σπουδών και να εξασκήσουν τα Αγγλικά τους σε ένα αυθεντικό περιβάλλον.

Κατά την διάρκεια της εκδρομής οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την Νέα Υόρκη, τη Φιλαδέλφεια, το Πρίνστον και την Ουάσιγκτον. Σε αυτές τις πόλεις οι φοιτητές επισκέφθηκαν διάφορα μνημεία, μουσεία και πανεπιστήμια.

Επίσης, οι φοιτητές επισκέφθηκαν ένα από τα φυσικά θαύματα του κόσμου, τους καταρράκτες του Νιαγάρα. Η γεωγραφική τους τοποθεσία επέτρεψε σ τους φοιτητές να περάσουν στον Καναδά πεζοί, μια εμπειρία που περιγράφτηκε ως μια από τις πιο συναρπαστικές στιγμές της εκδρομής.
To αποκορύφωμα της εκδρομής ήταν η επίσκεψη στο διπλωματικό κέντρο του Υπουργείου Εξωτερικών της Αμερικής (State Department). Στο συγκεκριμένο κέντρο οι φοιτητές συμμετείχαν σε μια διπλωματική προσομοίωση, όπου χρειάστηκε να χρησιμοποιήσουν κριτική σκέψη και να αναπτύξουν άλλες δεξιότητες του 21η αιώνα, οι οποίες έχουν υιοθετηθεί και ενσωματωθεί σε όλα τα μαθήματα του Κέντρου Γλωσσών, για να πετύχουν τον σκοπό της διπλωματικής αφομοίωσης.
Τέλος η εμπειρία αυτής της εκπαιδευτικής εκδρομής χαρακτηρίστηκε από όλους μια μοναδική ευκαιρία για να εμπλουτίσει κανείς τις γνώσεις του και να γνωρίσει μια διαφορετική κουλτούρα και να διερευνήσουν τις ευκαιρίες που μπορεί να υπάρχουν στις ΗΠΑ από κοντά.