Επιστημονικό σεμινάριο από την απόφοιτο του ΤΕΠΑΚ και τώρα στο Χάρβαντ Dr. Marie-Abèle Bind»

Το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία (CII) διοργάνωσε επιστημονικό σεμινάριο από την Dr. Marie-Abèle Bind στις 18 Ιουλίου 2017 με θέμα «Transporting insights from experimental design into environmental epidemiology».

Η Dr. Marie-Abèle Bind είναι απόφοιτος του μεταπτυχιακού προγράμματος του CII για την Περιβαλλοντική Υγεία. Ακολούθως, έκανε το διδακτορικό της στην Περιβαλλοντική Υγεία και Βιοστατιστική στη Σχολή Δημόσιας Υγείας του Χάρβαρντ. Στη συνέχεια εργάστηκε ως μεταδιδακτορικός συνεργάτης στο Κέντρο Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ με τον καθηγητή D. Rubin, ενώ τώρα είναι ερευνητικός συνεργάτης στο Τμήμα Στατιστικής του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ. Η έρευνά της επικεντρώνεται στον τομέα της περιβαλλοντικής επιδημιολογίας με την ανάπτυξη νέων μεθόδων αξιολόγησης αιτιότητας μεταξύ των περιβαλλοντικών εκθέσεων (π.χ. ατμοσφαιρική ρύπανση και ακραίες καιρικές συνθήκες) και της ανθρώπινης υγείας.

Η Dr. Marie-Abèle Bind ανέλυσε στο σεμινάριο τα προβλήματα βιοστατιστικής φύσεως κατά την αξιολόγηση πιθανής αιτιότητας μεταξύ του συστηματικού γονικού καπνίσματος στην φυσιολογική λειτουργία των πνευμόνων 700 παιδιών από οικογένειες που ζουν στην Ανατολική Βοστόνη. Η βελτιωμένη προσέγγισή της μπόρεσε να εφαρμοστεί αξιόπιστα σε λιγότερο από το 20% των παιδιών στις οικογένειες, ανιχνεύοντας τη σημαντική μείωση του μέσου βιοδείκτη λειτουργίας πνευμόνων FEV-1 μεταξύ παιδιών με γονείς που καπνίζουν, έναντι γονέων που δεν καπνίζουν.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να απευθυνθείτε στο Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στο τηλέφωνο 25002246.