Ιστορική μέρα για το αναπτυξιακό όραμα και την κτηριολογική ανάπτυξη του ΤΕΠΑΚ

ΠτΔ: Παραχωρείται στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου μεγάλη έκταση στον οικισμό Βερεγγάρια και στην περιοχή του Παλαιού Νοσοκομείου Λεμεσού

Σε συνέχεια της εξαγγελίας του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας και της σχετικής απόφασης του Υπουργικού Συμβουλίου στις 26.07.17, δόθηκε σήμερα το πράσινο φως από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας για παραχώρηση χώρων στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), με σκοπό την υλοποίηση του αναπτυξιακού του οράματος. Σε σημερινή συνάντηση του ΠτΔ με την ηγεσία του Πανεπιστημίου αποφασίστηκε η παραχώρηση χώρων στην περιοχή του Παλαιού Νοσοκομείου Λεμεσού και στον οικισμό Βερεγγάρια στα Κάτω Πολεμίδια.

Συγκεκριμένα, αποφασίστηκε η μετακίνηση της Α’ Τεχνικής Σχολής Λεμεσού, ώστε ο συγκεκριμένος χώρος να παραχωρηθεί στο ΤΕΠΑΚ για μετεστέγαση ακαδημαϊκών Σχολών του. Επίσης, δρομολογήθηκε η άμεση μετακίνηση παραπηγμάτων στον χώρο πίσω από το Παλαιό Νοσοκομείο, ώστε να διατεθεί άμεσα ο χώρος για τις ανάγκες της Σχολής Επιστημών Υγείας και άλλες Σχολές του ΤΕΠΑΚ. Αναφορικά με τον Γ’ Πόλο Ανάπτυξης στην περιοχή Βερεγγάρια, αποφασίστηκε η παραχώρηση 80.000 τ.μ. στο ΤΕΠΑΚ για ανέγερση φοιτητικών εστιών (450 κλίνες), Ανοικτών Αθλητικών Εγκαταστάσεων για χρήση από φοιτητές του Πανεπιστημίου και το ευρύτερο κοινό της μείζονος Λεμεσού, και Ερευνητικών Εργαστηρίων και Κέντρου Καινοτομίας.

Ο σχεδιασμός του Πανεπιστημίου περιλαμβάνει την παρουσία του σε τρεις πόλους: Στον Α’ Πόλο, ο οποίος βρίσκεται στο ιστορικό κέντρο της Λεμεσού και τον οποίο παραμένει ο πυρήνας των κτηριολογικών του εγκαταστάσεων, στον Β΄ Πόλο στην περιοχή του Παλαιού Νοσοκομείου και στον Γ’ Πόλο, στην περιοχή Βερεγγάρια. Η σημερινή εξέλιξη δίνει στο Πανεπιστήμιο τη δυνατότητα να προχωρήσει απρόσκοπτα και άμεσα με τον μεσοπρόθεσμο και μακροπρόθεσμο προγραμματισμό  της κτηριακής του ανάπτυξης, να βελτιώσει το επίπεδο των υποδομών του και να απεγκλωβιστεί από τα ενοικιαζόμενα κτήρια. Επιπλέον με τον τρόπο αυτό θα συμβάλει καθοριστικά στη συνολική αναμόρφωση της πόλης της Λεμεσού και θα διαθέσει πανεπιστημιακές υποδομές προς όφελος των φοιτητών και των πολιτών.

Σε δηλώσεις τους ο Πρόεδρος του Συμβουλίου Δρ. Πανίκος Φιλίππου, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός και ο Διευθυντής Διοίκησης και Οικονομικών Δρ. Κώστας Χόππας ευχαρίστησαν τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας για την εμπιστοσύνη που επιδεικνύει στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και την έμπρακτη στήριξή του στο αναπτυξιακό όραμα και τις κτηριολογικές ανάγκες του Πανεπιστημίου.

Το Πανεπιστήμιο επίσης ευχαριστεί θερμά το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, το Υπουργείο Εσωτερικών, το Υπουργείο Οικονομικών και το Τμήμα Πολεοδομίας για τη συμβολή τους στην προώθηση και ικανοποίηση των διαχρονικών αιτημάτων του Πανεπιστημίου.

Ο Δρ. Φιλίππου ανέφερε ότι «Η σημερινή θετική εξέλιξη δίνει ώθηση στην απρόσκοπτη κτηριολογική ανάπτυξη προς όφελος των φοιτητών του Πανεπιστημίου και της πόλης της Λεμεσού». Ο Πρύτανης δήλωσε επίσης ότι «εμείς θα επενδύσουμε τη στήριξη της Πολιτείας για το συμφέρον των φοιτητών και των πολιτών. Διατηρώντας τον πυρήνα της πανεπιστημιούπολης στο κέντρο της πόλης, το αίτημα του Πανεπιστημίου εισακούεται από την Πολιτεία, ώστε να προχωρήσουν οι εργασίες στον Β’ και Γ’ Πόλο Ανάπτυξης.

Την ίδια ώρα, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου προχωρεί με την υλοποίηση του στρατηγικού του σχεδιασμού και την εδραίωση του στο διεθνή χάρτη της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, με πρόσφατη εξέλιξη την κατάταξή του στην υψηλή θέση 301-350 ανάμεσα στα καλύτερα 1258 πανεπιστήμια παγκοσμίως και την πρώτη θέση σε Κύπρο και Ελλάδα (Τimes World Universities Rankings 2019).