Διεθνές Συνέδριο CLIMATICO 2019

Συνέδρια

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου σας προσκαλεί με ιδιαίτερη χαρά στο Διεθνές Συνέδριο CLIMATICO 2019 - Κλιματική Αλλαγή στη Μεσόγειο: Επιπτώσεις και Προκλήσεις στη Γεωργία, Τρόφιμα και Υγεία, που θα πραγματοποιηθεί στις 11-12 Απριλίου 2019 στη Λεμεσό.

Το διεθνές συνέδριο CLIMATICO 2019 στοχεύει να παρουσιάσει την πρόοδο της επιστήμης και της τεχνολογίας που καθοδηγείται από τη συμφωνία του Παρισιού για την αλλαγή του κλίματος με ιδιαίτερη έμφαση στις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στις πτυχές της γεωργίας, των τροφίμων και της υγείας στην περιοχή της Μεσογείου.

Tο συνέδριο θα φέρει σε επαφή κορυφαίους επιστήμονες με υπεύθυνους για χάραξη πολιτικής προκειμένου να συμμετάσχουν σε συζητήσεις για μια βιώσιμη και ασφαλή για το κλίμα ανάπτυξη της περιοχής της Μεσογείου.

Επιλεγμένες εργασίες του συνεδρίου θα αποτελέσουν μέρος μιας ειδικής έκδοσης στο επιστημονικό περιοδικό Climate.

Η εγγραφή στο συνέδριο και τα γεύματα είναι δωρεάν. Προυπόθεση εγγραφής για συμμετοχή στο συνέδριο είναι η υποβολή περίληψης επιστημονικής εργασίας -- Η προθεσμία υποβολής των επιστημονικών περιλήψεων είναι στις 31 Οκτωβρίου 2018. Μπορείτε να εγγραφείτε και να υποβάλετε την περίληψή σας εδώ.

Περισσότερες πληροφορίες: www.climatico2019.com

Το συνέδριο συνδιοργανώνεται από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Ινστιτούτο Γεωργικών Ερευνών, το Τμήμα Περιβάλλοντος και το Kyoto Club.

Υπό την αιγίδα του Υπουργού Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης &Περιβάλλοντος Δρ. Κώστα Καδή.

Στηρίζεται από την Επίτροπο Περιβάλλοντος κα. Ιωάννα Παναγιώτου.