Eπίσκεψη Αντιπροσωπείας Τσέχικης Βουλής και Πρέσβειρας της Τσεχικής Δημοκρατίας στο ΤΕΠΑΚ

Επίσκεψη πραγματοποίησε η Πρέσβειρα της Τσεχίας στην Κύπρο κ. Helena Bambasová συνοδευόμενη από Αντιπροσωπεία της Τσέχικης Βουλής στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Η αντιπροσωπεία από την Τσεχία περιλάμβανε τους Πρόεδρο Επιτροπής Δημόσιας Διοίκησης και Περιφερειακής Ανάπτυξης της Βουλής της Τσεχίας, κ. Ivan Bartoš,  Αντιπρόεδρο Jiří Kohoutek,  τους Βουλευτές Milan Pour και Jan Kubík, καθώς και τρεις υπηρεσιακούς παράγοντες. H αντιπροσωπεία συνοδεύθηκε από τον Λειτουργό Διεθνών Σχέσεων της Βουλής των Αντιπροσώπων, κ. Βασίλη Κοιλιαρή.

Κατά τη συνάντηση, ο Πρύτανης Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός, ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων Καθηγητής Διόφαντος Χατζημιτσής και ο Προϊστάμενος Έρευνας και Διεθνών Σχέσεων Δρ. Χαράλαμπος Χρυσοστόμου αναφέρθηκαν στις συνεργασίες τις οποίες διατηρεί το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου με Πανεπιστήμια της Τσεχίας. Όπως ανέφεραν, στο πλαίσιο του προγράμματος Εrasmus πραγματοποιήθηκαν ανταλλαγές φοιτητών, προσωπικού, ακαδημαϊκών με τα πανεπιστήμια Mendel University, University of Technology in Brno, Czech University Life Sciences Prague, και Technical University Ostrava. Επίσης διατηρείται ερευνητική συνεργασία με το Institute of Photonics and Electronics της Πράγας σε συστήματα λέιζερ.

Οι δύο πλευρές συζήτησαν τρόπους με τους οποίους κοινά ερευνητικά προγράμματα μπορούν να έχουν το μέγιστο κοινωνικό αντίκτυπο σε Δήμους και κοινότητες, κυρίως αναφορικά με την πρακτική εφαρμογή της τεχνολογίας και τη διαχείριση απορριμάτων.