Times Higher Education: To Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου πρώτο σε Κύπρο και Ελλάδα

Διεθνείς κατατάξεις πανεπιστημίων 2019 - 2020

Στη νέα κατάταξη των Τimes World Universities Rankings (2019 - 2020) το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, κατατάχθηκε πρώτο στην Κύπρο και Ελλάδα και είναι το μοναδικό ελληνόφωνο πανεπιστήμιο στη θέση 301-350 ανάμεσα στα καλύτερα 1400+ πανεπιστήμια παγκοσμίως.

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου κατατάσσεται στις θέσεις 301-350 στα THE World University Rankings, κατακτώντας την πρωτιά στον κυπριακό και ελλαδικό χώρο.

Οι σταθερά ανοδικές επιδόσεις του ΤΠΚ αναδεικνύουν ότι διαθέτει  τη δυνατότητα να διακρίνεται ως προς το ερευνητικό του έργο και να διατηρεί θέση ανάμεσα στα καλύτερα πανεπιστήμια διεθνώς. Η αναγνώριση της ακαδημαϊκής έρευνας αντανακλάται και από την πολύ τιμητική 32η θέση στην κατηγορία Ετεροαναφορές Επιστημονικών Δημοσιεύσεων, η οποία οφείλεται στην ποιότητα των δημοσιεύσεων των ακαδημαϊκών μας σε υψηλού κύρους περιοδικά και συνέδρια. Παρά τη σύντομη του ιστορία, το νεαρότερο δημόσιο πανεπιστήμιο της Κύπρου συνεχίζει να διασφαλίζει μια συνεπή παρουσία στο παγκόσμιο ακαδημαϊκό γίγνεσθαι.

Η νέα παγκόσμια κατάταξη των πανεπιστημίων (World University Rankings), η οποία ανακοινώθηκε στις 11 Σεπτεμβρίου 2019, αξιολογεί τα καλύτερα διεθνή πανεπιστήμια βάσει των επιδόσεων τους σε όλες τις βασικές αποστολές των ιδρυμάτων. Η αξιολόγηση των πανεπιστημίων βασίζεται σε αυστηρά κριτήρια ως προς πέντε πυλώνες απόδοσης: Διδασκαλία («Teaching»), Έρευνα («Research»), Ετεροαναφορές Ερευνητικών Δημοσιεύσεων («Citations»), Μεταφορά Τεχνογνωσίας-Έσοδα από Βιομηχανία («Industrial Income»),  και Διεθνής Προσανατολισμός («International Outlook»). Η μεθοδολογία των Times Ηigher Education περιλαμβάνει τροφοδότηση από ανοικτές βιβλιογραφικές βάσεις δεδομένων (Scopus), ερωτηματολόγια αξιολόγησης της διδακτικής και ερευνητικής φήμης, και υποβολή στοιχείων από τα ίδια τα πανεπιστήμια, αποτελώντας ένα αξιόπιστο εργαλείο για φοιτητές, ακαδημαϊκούς, πανεπιστημιακούς ιθύνοντες, τη βιομηχανία αλλά και τις κυβερνήσεις.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ΤΠΚ παρουσιάζει βελτίωση σε σχέση με πέρσι ως προς τους πυλώνες «Research» όπου η βαθμολογία του αυξήθηκε σε 16,3 από 14,9, «Citations» όπου αυξήθηκε σε 98,0 από 95,5, «Teaching» όπου αυξήθηκε σε 17,2 από 15,8, και «International Outlook» όπου αυξήθηκε σε 72 από 70,6.

Αξιόλογες επιδόσεις επιδεικνύoυν επίσης το Πανεπιστήμιο Κρήτης  με κατάταξη στις θέσεις 351 – 400, το Πανεπιστήμιο Κύπρου στις θέσεις 401 – 450, και το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο στις θέσεις 600 - 800.

Περισσότερες πληροφορίες για την κατάταξη των Times Higher Education World University Rankings 2019-2020 μπορείτε να βρείτε στον σύνδεσμο https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings.