Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων

Προκήρυξη θέσεων σπουδών διδακτορικού επιπέδου, με έναρξη φοίτησης Ιανουάριο 2020

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η Παρασκευή, 15 Νοεμβρίου 2019.

Για υποβολή αίτησης, από εδώ

• Μια (1) θέση στο παρακάτω θέμα: «Θερμοκηπιακές καλλιέργειες και εντατικά συστήματα ανάπτυξης (π.χ. Υδροπονίας) Λαχανικών και Αρωματικών/Φαρμακευτικών Φυτών».

Απαιτούμενα Προσόντα: Βασικό πτυχίο και μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης στις Γεωπονικές/Βιολογικές Επιστήμες ή άλλο συναφή κλάδο. Επιπλέον, οι υποψήφιοι πρέπει να διαθέτουν πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας.

Προηγούμενη συναφής ερευνητική εμπειρία θεωρείται επιπρόσθετο προσόν.

Η αξιολόγηση περιλαμβάνει και προσωπική συνέντευξη όλων των ενδιαφερομένων.

Χρηματοδότηση:  Ο υποψήφιος δυνητικά μπορεί να απασχοληθεί ως βοηθός διδασκαλίας, να λαμβάνει με βάση την αριστεία του όποτε και αν δίνονται εσωτερικές υποτροφίες από το Πανεπιστήμιο ή να συμμετέχει σε χρηματοδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα. Αναμένεται επίσης ότι ο υποψήφιος θα επιδιώξει να κερδίσει υποτροφία από κάθε δυνατή πηγή χρηματοδότησης με τη βοήθεια του ερευνητικού συμβούλου.

Ερευνητικός Σύμβουλος:  Νικόλαος Τζωρτζάκης, Επίκουρος Καθηγητής, nikolaos.tzortzakis@cut.ac.cy

• Μια (1) θέση στο παρακάτω θέμα: «Μετασυλλεκτική Φυσιολογία και Τεχνολογία νωπών προϊόντων/ Εναλλακτικοί τρόποι επεξεργασίας και επιδράσεις στην ποιότητα και ασφάλεια»

Απαιτούμενα Προσόντα: Βασικό πτυχίο και μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης στις Γεωπονικές / Βιολογικές Επιστήμες / Τεχνολογία Τροφίμων / Επιστήμη Τροφίμων / Χημείας Τροφίμων.

Επιπλέον, οι υποψήφιοι πρέπει να διαθέτουν πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας. Προηγούμενη συναφής ερευνητική εμπειρία θεωρείται επιπρόσθετο προσόν.

Η αξιολόγηση περιλαμβάνει και προσωπική συνέντευξη όλων των ενδιαφερομένων.

Χρηματοδότηση: Ο υποψήφιος δυνητικά μπορεί να απασχοληθεί ως βοηθός διδασκαλίας, να λαμβάνει με βάση την αριστεία του όποτε και αν δίνονται εσωτερικές υποτροφίες από το Πανεπιστήμιο ή να συμμετέχει σε χρηματοδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα.

• Μία (1) θέση στο παρακάτω θέμα: «Ασθένειες του ξυλώματος καρποφόρων δένδρων - Αιτιολογία, επιδημιολογία και διαχείριση»

Περιγραφή: Σκοπός του προγράμματος είναι ο χαρακτηρισμός των παθογόνων αιτίων που εμπλέκονται με τις συγκεκριμένες ασθένειες στην Κύπρο. Επιπλέον ο υποψήφιος θα πραγματοποιήσει επιδημιολογικές μελέτες επί των κυρίαρχων ασθενειών υπό τις τοπικές συνθήκες και θα διενεργήσει έρευνα επί της διαχείρισης του προβλήματος.

Απαιτούμενα Προσόντα: Οι υποψήφιοι πρέπει να κατέχουν Πτυχίο και Μεταπτυχιακό τίτλο από αναγνωρισμένα Πανεπιστήμια στις Γεωπονικές Επιστήμες. Στους υποψήφιους θα πρέπει να αρέσει ο συνδυασμός έρευνας πεδίου και εργαστηρίου, ενώ η εξοικείωση με μοριακές και μικροβιολογικές τεχνικές θα θεωρηθούν επιπλέον προσόντα. Απαιτείται πολύ καλή γνώση και χρήση της αγγλικής γλώσσας (γραπτός και προφορικός λόγος).

Χρηματοδότηση: Υπάρχει το ενδεχόμενο χρηματοδότησης του υποψήφιου διδάκτορα. Επιπλέον, ανάλογα με την εξειδίκευση και τις δυνατότητες του o υποψήφιος μπορεί να χρηματοδοτηθεί ως βοηθός διδασκαλίας, να λαμβάνει με βάση την αριστεία εσωτερικές υποτροφίες και να συμμετέχει σε χρηματοδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα.

Ερευνητικός Σύμβουλος: Λουκάς Κανέτης, Επίκουρος Καθηγητής, loukas.kanetis@cut.ac.cy

• Μία (1) θέση στο παρακάτω θέμα: «Έναυση σπόρων φυτών για βελτιωμένη ανάπτυξη και προστασία υπό συνθήκες καταπόνησης»

Περιγραφή: η διδακτορική μελέτη αποσκοπεί στην ανάπτυξη και αξιολόγηση χημικών και βιολογικών τεχνολογιών προμεταχείρισης σπόρων σε συνδυασμό με προηγμένα υλικά τυποποίησης, με απώτερο στόχο την επίτευξη βελτιωμένης ανάπτυξης και παραγωγής τόσο υπό βέλτιστες συνθήκες όσο και υπό συνθήκες αβιοτικής καταπόνησης (όπως ξηρασία και υψηλή αλατότητα). Οι ενδιαφερόμενοι ενθαρρύνονται να επικοινωνήσουν με τον ερευνητικό σύμβουλο για περαιτέρω πληροφορίες.

Απαιτούμενα Προσόντα: Βασικό πτυχίο και μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης στις Γεωπονικές/Βιολογικές Επιστήμες. Απαιτείται καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας.

Χρηματοδότηση: Οι υποψήφιοι με τα κατάλληλα προσόντα μπορούν να χρηματοδοτηθούν ως βοηθοί διδασκαλίας, να λαμβάνουν με βάση την αριστεία τους όποτε και εάν δίνονται εσωτερικές υποτροφίες ή να συμμετέχουν σε χρηματοδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα.

Ερευνητικός Σύμβουλος:

Βασίλης Φωτόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής,  vassilis.fotopoulos@cut.ac.cy