Συμμετοχή του ΤΕΠΑΚ στη μελέτη και επιτήρηση του ιού SARS-CoV-2

Φοιτητές και απόφοιτοι της Σχολής Επιστημών Υγείας, του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, είχαν την ευκαιρία να συνδράμουν στην προσπάθεια του Υπουργείου Υγείας ενάντια στον κορωνοϊό.  Με εφόδιο τις γνώσεις και τις δεξιότητες που απόκτησαν από τη φοίτηση τους σε προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα του Πανεπιστημίου, ενίσχυσαν έμπρακτα το Κράτος στην αντιμετώπιση της υγειονομικής κρίσης.

Τεράστια ευκαιρία για τους φοιτητές, μοναδική εμπειρία για τους απόφοιτους και ερευνητές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου, που εργάστηκαν στην πρώτη γραμμή μαζί με την ομάδα επιδημιολογικής επιτήρησης λοιμώξεων του Υπουργείου Υγείας.

Η ανάγκη για βοήθεια συνάντησε την στήριξη του Πανεπιστημίου που έστειλε αμέσως τη δική του «ομάδα δράσης» για την καταπολέμηση της πανδημίας.

Οι φοιτητές της Νοσηλευτικής, οι απόφοιτοι και ερευνητές του Διεθνούς Ινστιτούτου Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία (CII), είχαν την ευκαιρία να επιλέξουν ανάμεσα σε διάφορες θέσεις «μάχης» στο Γενικό Νοσοκομείο ή στο Υπουργείο Υγείας, ώστε να συνεισφέρουν με τις γνώσεις τους, την προθυμία και κυρίως τη θετικότητα τους σε όλη αυτή την προσπάθεια. Η πρακτική εξάσκηση που αναστάληκε λόγω της ιδιαίτερης αυτής κατάστασης, ολοκληρώθηκε σε πραγματικές συνθήκες πανδημίας.

«Μοναδική εμπειρία πρακτικής εξάσκησης»

Η Κυριακή Αγησιλάου, φοιτήτρια Νοσηλευτικής ενημερώθηκε από το Τμήμα της ότι αποστολή της θα ήταν να ενημερώνει τα άτομα που ήταν θετικά στον κορωνοϊό. «Η αλήθεια είναι ότι η συμμετοχή μου σε όλο αυτό με ενθουσίασε. Αρχικά ασχολήθηκα με την ενημέρωση των ασθενών και ακολούθως με τον εντοπισμό των στενών επαφών τους, δηλαδή την ιχνηλάτηση.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η αρχική αντίδραση των ατόμων. Άλλοι πανικοβάλλονταν, άλλοι ήταν πιο ψύχραιμοι. Στη συνέχεια τους παίρναμε μια μικρή συνέντευξη, ώστε να αποφασιστεί ποια άτομα από το περιβάλλον τους θα έπρεπε να αυτοπεριοριστούν. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, γινόταν η επανάληψη του τεστ για να δούμε αν θα έβγαινε αρνητικό.

Δε θα ξεχάσω ποτέ μια περίπτωση ενός ατόμου, ο οποίος ήταν θετικός και δεν μπορούσε να το αποδεχθεί. Δεν μπορούσε να σκεφτεί ότι θα μείνει πίσω η δουλειά του. Όμως έπρεπε για το καλό του και για το καλό όλων να μείνει στο σπίτι».

Μαζί της και η φοιτήτρια Κατερίνα Ποστέκκη που δεν περίμενε ότι της δινόταν η ευκαιρία να συμμετέχει στην προσπάθεια για επιτήρηση του ιού. Στην αρχή ξεκίνησε να ανακοινώνει στους ασθενείς ότι ήταν φορείς του ιού. Στη συνέχεια ασχολήθηκε με την καταχώρηση των αρνητικών αποτελεσμάτων. «Σίγουρα ήταν κάτι μοναδικό που ίσως δεν ξαναζήσουμε. Κάτι που δε θα ξεχάσω είναι ότι πολλά άτομα επαναλάμβαναν για πολλές εβδομάδες το τεστ και εξακολουθούσε να βγαίνει θετικό. Αυτό ήταν πολύ ψυχοφθόρο, επίπονο και υπήρχαν λογικές αντιδράσεις από τον κόσμο».

«Απανωτά τα ραντεβού για το τεστ»

Η φοιτήτρια Νοσηλευτικής Ραφαέλλα Πουρή έκανε την πρακτική της στα εξωτερικά ιατρεία. «Το Τμήμα μας έδωσε την ευκαιρία να επιλέξουμε τον τρόπο της συμμετοχής μας.  Κάποιοι επέλεξαν να επανδρώσουν το τηλεφωνικό κέντρο ενημέρωσης ασθενών, κάποιοι συμμετείχαν στις εργασίες της επιδημιολογικής ομάδας του Υπουργείου, κάποιοι στελέχωσαν δημόσια νοσηλευτήρια και άλλοι στην τηλεφωνική γραμμή επικοινωνίας 1420 η οποία λειτούργησε από το Τμήμα Νοσηλευτικής για να παρέχει ψυχολογική ενδυνάμωση και στήριξη στους επαγγελματίες υγείας. Επέλεξα να βοηθήσω στα εξωτερικά ιατρεία. Διαχειριζόμουν κατεπείγον αιτήσεις για διενέργεια τεστ και διευθετούσα ραντεβού για τα τεστ κορωνοϊού. Για παράδειγμα όσοι είχαν προγραμματισμένο χειρουργείο, οι έγκυες που επρόκειτο να γεννήσουν, οι κρατούμενοι, οι καρκινοπαθείς που είχαν προγραμματισμένη χημειοθεραπεία. Ο συντονισμός γινόταν από εμάς σε παγκύπρια βάση.
Ακολούθως καταχωρούσαμε τα στοιχεία σε ηλεκτρονική πλατφόρμα. Υπήρχε πίεση, άγχος, αγωνία… γενικά σε γρήγορο διάστημα μπήκαμε σε επαγγελματικούς ρυθμούς».

«Συλλογή και επεξεργασία δεδομένων»

Με μεταπτυχιακό τίτλο στην επιδημιολογία και στατιστική από το Διεθνές Ινστιτούτο Kύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία (CII), η Εύη Κιννή συμμετείχε στην ομάδα επιδημιολογικής επιτήρησης λοιμώξεων του Υπουργείου Υγείας έχοντας ως εφόδιο τις γνώσεις που απέκτησε κατά τη διάρκεια των σπουδών της. Ένα ηλεκτρονικό μήνυμα που έλαβε από το Πανεπιστήμιο την έθεσε σε κινητοποίηση. Μια από τις ανάγκες που προέκυπταν ήταν αυτή της καταχώρησης και επεξεργασίας δεδομένων, στοιχείο κρίσιμης σημασίας για τη λήψη αποφάσεων.

«Στις 6 Απριλίου ξεκίνησα να εργάζομαι. Ήταν πολύ ιδιαίτερη η κατάσταση. Όλα τα άτομα που δούλευαν εκεί, δούλευαν απίστευτα πολλές ώρες. Μαζί με τους υπόλοιπους συναδέλφους, συλλέγαμε έναν τεράστιο όγκο πληροφοριών, καταχωρούσαμε τις πληροφορίες, τα περιστατικά ήταν πάρα πολλά και σε πολλές περιπτώσεις έπρεπε να «συνδέσουμε» καταστάσεις για να γίνει σωστή ιχνηλάτηση».

Σαν ευκαιρία να βοηθήσει είδε η διδακτορική φοιτήτρια στο CII Άντρια Χριστοδούλου την «πρόσκληση» από το Πανεπιστήμιο. «Θέλαμε οπωσδήποτε να στηρίξουμε την προσπάθεια αυτή. Με τα δεδομένα που είχαμε έγινε μια πάρα πολύ καλή δουλειά στο Υπουργείο.

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή υπήρχε ανησυχία, ωστόσο αφού έγινε η σωστή κατανομή εργασιών, μπορέσαμε να στηρίξουμε ουσιαστικά την προσπάθεια που γινόταν στο Υπουργείο Υγείας.

Ο ρόλος μας ήταν να καταχωρούμε τα δεδομένα που προέρχονταν από την ιχνηλάτηση. Ακολουθούσε η ανάλυση και η επεξεργασία τους από τη στατιστική υπηρεσία του Υπουργείου. Σαν εμπειρία ήταν όντως πολύ θετική και οπωσδήποτε νιώσαμε περήφανοι που ενισχύσαμε με τον τρόπο μας την όλη προσπάθεια».