Ανακοίνωση κατανομής θέσεων σε υποψήφιους φοιτητές πτυχίου από Ελλάδα (2020-21)

Φοιτητικά Νέα Σπουδές Στέγαση

Η Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας (ΥΣΦΜ) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου ανακοινώνει τα αποτελέσματα (πατήστε εδώ) των Ελλαδιτών υποψηφίων που έχουν εξασφαλίσει θέση στο Πανεπιστήμιο για το ακαδημαϊκό έτος 2020-21.

Εγγραφή και κράτηση θέσης

Oι εγγραφές όλων των νεοεισερχόμενων φοιτητών γίνονται ηλεκτρονικά μέσω της Διαδικτυακής Πύλης (Portal), μέχρι και τη Δευτέρα, 24 Αυγούστου 2020. Οι εισακτέοι φοιτητές παρακαλούνται όπως ακολουθήσουν προσεκτικά τις οδηγίες που αναφέρονται στο σύνδεσμο Εγγραφή και Κράτησης Θέσης (εδώ).

Όσοι φοιτητές δεν προχωρήσουν όπως αναφέρεται πιο πάνω θα θεωρηθεί ότι απορρίπτουν τη θέση που τους προσφέρθηκε και αυτή θα δοθεί με τη διαδικασία της κατανομής κενών θέσεων (β΄ κατανομή).

Για οποιεσδήποτε απορίες μπορείτε να καλείτε το 00357 25 002415,  elias.vasiliou@cut.ac.cy (κ. Ηλίας Βασιλείου).

Β΄ Κατανομή

Σε περίπτωση όπου αριθμός επιτυχόντων δεν επιβεβαιώσουν τη θέση τους και παραμείνουν ορισμένες κενές θέσεις, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Κύπρου θα προχωρήσει σε νέα, Β’ κατανομή των θέσεων. Δικαίωμα διεκδίκησης των κενών θέσεων, είτε για εξασφάλιση θέσης είτε για βελτίωσή της, θα έχουν μόνο οι υποψήφιοι που υπέβαλαν εμπρόθεσμα αίτηση στην Α´ κατανομή. Σχετική ανακοίνωση θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου και σταλεί στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου όσων υπέβαλαν αίτηση στην Α΄ κατανομή.

Στέγαση

Το Πανεπιστήμιο διαχειρίζεται αριθμό κτιρίων στο κέντρο της πόλης της Λεμεσού, τα οποία περιλαμβάνουν διαμερίσματα/δωμάτια με 142 κλίνες.  Δεκαπέντε (15) δωμάτια στα κτίρια Κτίσις και Πανόραμα κατανέμονται σε πρωτοετείς προπτυχιακούς φοιτητές από Ελλάδα, σε επιδοτημένες τιμές (ενοίκιο €180 ευρώ/μήνα), με κριτήριο τη σειρά υποβολής ενδιαφέροντος (first come first served) και ανεξάρτητα από την κοινωνικοοικονομική κατάσταση. Η ρύθμιση αυτή ισχύει για το πρώτο χρόνο φοίτησης. Για υποβολή αίτησης πατήστε εδώ. Νοείται ότι η υποβολή αίτησης για δωμάτιο προϋποθέτει ότι έχετε ήδη κάνει εγγραφή στη θέση φοίτησης που σας προσφέρθηκε. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον κ. Ηλία Βασιλείου, τηλ. 00357 25 002415, elias.vasiliou@cut.ac.cy.

Επιπρόσθετα, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο προσφέρει βοήθεια και καθοδήγηση σε όλους τους φοιτητές που χρειάζονται στέγαση μέσω ενός καταλόγου ενοικιαζόμενων κατοικιών/ διαμερισμάτων/ δωματίων που διατηρεί και ο οποίος ανανεώνεται διαρκώς.

Περισσότερες πληροφορίες για θέματα διαμονής μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα ή επικοινωνήστε με το Γραφείο Στέγασης στα τηλέφωνα 00357 25 002534 και 00357 25 002412.

Υποτροφίες

Η Κυπριακή Κυβέρνηση παραχωρεί κάθε χρόνο έξι υποτροφίες (μία σε κάθε Σχολή) ύψους €3500 η καθεμία σε Ελλαδίτες προπτυχιακούς φοιτητές με βάση τη βαθμολογία που επιτυγχάνουν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση ανανέωσης της υποτροφίας για το επόμενο έτος είναι η εξασφάλιση Σταθμικού Μέσου Όρου τουλάχιστο 6,5 (Λίαν Καλώς) ανά ακαδημαϊκό έτος. Οι δικαιούχοι των υποτροφιών ενημερώνονται τηλεφωνικώς και έχουν προσωπική συνάντηση με το Λειτουργό του Γραφείου Φοιτητικής Ζωής (Ηλίας Βασιλείου) για τις διαδικασίες που θα ακολουθηθούν για να πάρουν την υποτροφία τους.

Σίτιση

Κάθε εξάμηνο, η Κυπριακή Κυβέρνηση προσφέρει επίδομα  σίτισης σε όλους τους Έλληνες υπηκόους ή Έλληνες της Διασποράς ανεξάρτητα από τον τρόπο εισαγωγής τους στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, νοουμένου ότι οι οικογένειές τους διαμένουν στο εξωτερικό και δεν τους έχει παραχωρηθεί υποτροφία από την Κυπριακή Κυβέρνηση. Οι Ελλαδίτες φοιτητές, οι οποίοι πληρούν τις προϋποθέσεις που ορίζονται από το νόμο, δικαιούνται επίδομα σίτισης για όσο διάστημα διαρκούν οι σπουδές τους.

Το επίδομα σίτισης ανέρχεται στα €7 ημερησίως για κάθε εργάσιμη μέρα  του ακαδημαϊκού έτους. Tο επίδομα σίτισης παραδίδεται στους δικαιούχους φοιτητές στο τέλος κάθε εξαμήνου από το Γραφείο Φοιτητικής Ζωής.

Εβδομάδα ενημέρωσης, εγγραφές σε μαθήματα και έναρξη ακαδημαϊκού έτους

Από τη Δευτέρα 31 Αυγούστου μέχρι την Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου 2020, θα πραγματοποιηθεί η  ενημέρωση των φοιτητών για τα Τμήματα και τις Υπηρεσίες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου καθώς και οι εγγραφές σε μαθήματα όλων των φοιτητών. Η εγγραφή στα μαθήματα θα γίνει ηλεκτρονικά από την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου. Ωστόσο, η συμμετοχή όλων των νεοεισερχόμενων φοιτητών στην εβδομάδα ενημέρωσης είναι απαραίτητη. Σχετικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σε κατοπινό στάδιο.

Τα μαθήματα αρχίζουν τη Δευτέρα, 7 Σεπτεμβρίου 2020.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου.