PlantSafe: Διαδικτυακή ημερίδα για τα αποτελέσματα του έργου

Την Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2020, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ημερίδα με τίτλο «Χρήση σκευασμάτων χαμηλού κινδύνου στη γεωργία».  Η ημερίδα διοργανώθηκε στο πλαίσιο του έργου «PlantSafe: Φυτικά αιθέρια έλαια: Χρήση ως φυτοπροστατευτικά προϊόντα χαμηλού κινδύνου, ως ρυθμιστές ανάπτυξης φυτών και ως απολυμαντικά για μετασυλλεκτική προστασία».

Το έργο συντονίζει η εταιρεία Meydan Solutions LTD με τη συμμετοχή τριών ομάδων από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου: των ομάδων Αειφορικής Γεωργίας (Επ. Καθηγητής Μ. Σταυρινίδης), Λαχανοκομικών και Αρωματικών Φυτών (Επ. Καθηγητής Ν. Τζωρτζάκης) και του Εργαστηρίου Εμβιομηχανικής και Βιοσυστημάτων (ΒioLISYS, Καθ. Ανδρέας Αναγιωτός).

Στην ημερίδα παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα έρευνας σχετικά με τις επιδράσεις ενός σκευάσματος βασισμένου σε αιθέρια έλαια: α) Σε αρθρόποδα που προσβάλλουν γεωργικές καλλιέργειες, β) Στην προαγωγή της υγείας σημαντικών ειδών καλλιεργουμένων φυτών, και γ) Σε θηλαστικά, χρησιμοποιώντας ως μοντέλο ποντίκια.  Τα αποτελέσματα του έργου εισηγούνται ότι το σκεύασμα έχει θετικό προφίλ όσον αφορά τις επιπτώσεις στα θηλαστικά, και ιδιότητες που μπορούν να αξιοποιηθούν για την προαγωγή της υγείας των φυτών και την προστασία τους από φυτοφάγα αρθρόποδα. Περαιτέρω έρευνα πρέπει να επικεντρωθεί στην τυποποίηση του σκευάσματος, μέσω της προσθήκης ουσιών που επιμηκύνουν την υπολειμματική του δράση σε συνθήκες αγρού, και στην μελέτη της επίδρασης του σε ποσοτικά και ποιοτικά χαρακτηριστικά της παραγωγής των φυτών.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του έργου PlantSafe και στο m.stavrinides@cut.ac.cy .

Παρουσίαση ερευνητικών δεδομένων για την ψυχο-κοινωνική επιβάρυνση των επαγγελματιών υγείας από ερευνητική ομάδα του Τμήματος Νοσηλευτικής

To Young Climathon για πρώτη φορά στην Κύπρο

Στην Προεδρία του Ευρωπαϊκού Οργανισμού για τον Καρκίνο εξελέγει ο Αν. Καθηγητής της Νοσηλευτικής Δρ Ανδρέας Χαραλάμπους