Έκτακτη προκήρυξη μίας (1) θέσης σπουδών διδακτορικού επιπέδου - Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής

Σπουδές Νέα-Ανακοινώσεις Φοιτητικά Νέα

Το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικήςτου Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου προκηρύσσει μία (1) θέση για μεταπτυχιακές σπουδές Διδακτορικού επιπέδου (PhD), για εισαγωγή τον Σεπτέμβριο του 2021, στο γνωστικό αντικείμενο «Sign Language Translation using Machine Learning» με χρηματοδότηση στο πλαίσιο ερευνητικού προγράμματος.

Για λεπτομέρειες αναφορικά με τις θέσεις πατήστε εδώ.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων: 19 Ιουλίου 2021

Υποβολή Αιτήσεων:

Η δημιουργία της αίτησης καθώς και όλα τα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά υποβάλλονται ηλεκτρονικά μέσω της Διαδικτυακής Πύλης του ΤΕΠΑΚ.

Οι υποψήφιοι, για να υποβάλουν αίτηση, θα πρέπει να διαθέτουν ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (email).

Διευκρινίζεται ότι ο/η υποψήφιος/α μπορεί να υποβάλει αίτησή σε πέραν του ενός θεματικού πεδίου. Σε κάθε περίπτωση, καλείται να επισυνάψει στην αίτηση του/της, ως συνημμένο στο πεδίο «ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ ΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΠΕΔΙΩΝ», ένα ξεχωριστό αρχείο στο οποίο θα καταγράφει, με σειρά προτεραιότητας, το/τα πεδίο/α που τον/την ενδιαφέρει/ουν.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

Οι υποψήφιοι θα κληθούν να επισυνάψουν ηλεκτρονικά τα ακόλουθα:

1. Φωτοαντίγραφο πολιτικής ταυτότητας ή διαβατηρίου.
  2. Φωτοαντίγραφα αναγνωρισμένου Πτυχίου και Μεταπτυχιακού Τίτλου Σπουδών επιπέδου Μάστερ (όπου απαιτείται) ή πιστοποιητικών που να επιβεβαιώνουν ότι ο τίτλος σπουδών θα αποκτηθεί πριν από την έναρξη του διδακτορικού προγράμματος.
  3. Αναλυτική βαθμολογία Πτυχίου και Μεταπτυχιακού Τίτλου Σπουδών επιπέδου Μάστερ (όπου απαιτείται).
  4. Βιογραφικό Σημείωμα.
  5. Σύντομη έκθεση (περίπου 500 λέξεις) με τους λόγους επιλογής του προγράμματος, τους ερευνητικούς στόχους και τα ενδιαφέροντα του υποψηφίου.
  6. Άλλα πιστοποιητικά και έγγραφα όπως π.χ. δείγμα σχετικής ακαδημαϊκής ή και επαγγελματικής δουλειάς (δημοσιεύσεις, αρθογραφία, έρευνες, ψηφιακό έργο κλπ).
  7. Δήλωση της θέσης (ή των θέσεων) για τις οποίες επιθυμούν να εξεταστεί η αίτησή τους, με σειρά αρίθμησης σύμφωνα με την προτίμηση του/της αιτητή/αιτήτριας (επισυνάψτε στο πεδίο «ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ ΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΠΕΔΙΩΝ»). Το σύνολο των προσφερόμενων Διδακτορικών θέσεων είναι αναρτημένες εδώ.

Οι υποψήφιοι καλούνται, κατά την υποβολή της αίτησης στη Διαδικτυακή Πύλη του Πανεπιστημίου (και συγκεκριμένα μέσα από το σύνδεσμο «Προσωπικά Στοιχεία»), να δηλώσουν τα στοιχεία επικοινωνίας δύο ατόμων που τους γνωρίζουν σε ακαδημαϊκό ή επαγγελματικό επίπεδο, προς τους οποίους ενδέχεται τα Τμήματα να αποταθούν για συστάσεις.

Το κάθε Τμήμα μπορεί επίσης να ζητήσει επιπρόσθετες πληροφορίες από τον/την υποψήφιο/ια φοιτητή/φοιτήτρια.

Δίδακτρα:

Το ύψος των διδάκτρων για μεταπτυχιακά προγράμματα διδακτορικού επιπέδου κυμαίνονται, αναλόγως της ύπαρξης ή όχι διδακτικού σταδίου στο πρόγραμμα, από €3200 μέχρι €5200. ‘Όλες οι απαραίτητες πληροφορίες επεξηγούνται αναλυτικά εδώ.

Στέγαση ξένων φοιτητών:

Το Πανεπιστήμιο παραχωρεί κάθε χρόνο μέχρι 20 στούντιο στη φοιτητική εστία Απολλώνια για τις ανάγκες νεοεισερχόμενων ξένων μεταπτυχιακών φοιτητών. Προτεραιότητα δίδεται στους ξένους διδακτορικούς φοιτητές. Για περισσότερες πληροφορίες και αιτήσεις πατήστε ΕΔΩ.

Περισσότερες Πληροφορίες

Οι υποψήφιοι διδακτορικοί φοιτητές μπορούν να αποτείνονται για πληροφορίες στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας (kep@cut.ac.cy) και στα τηλέφωνα 25002710 ή 25002711.