Υποβολή αιτήσεων για ειδικές κατηγορίες και κενές θέσεις (Προθεσμία: 13-15 Ιουλίου 2021)

Φοιτητικά Νέα Σπουδές

Από τις 13 μέχρι και τις 15 Ιουλίου 2021 γίνονται δεκτές αιτήσεις από υποψήφιους που επιθυμούν να διεκδικήσουν θέσεις πτυχίου σε Ειδικές Κατηγορίες και σε τυχόν κενές θέσεις (β΄ κατανομή), με βάση τις πιο κάτω οδηγίες:

Ειδικές Κατηγορίες

Προϋποθέσεις για διεκδίκηση θέσης από ενδιαφερόμενους:

• Να έχουν παρακαθίσει στις Παγκύπριες Εξετάσεις του 2021 (ή του 2020) και να πληρούν τις προϋποθέσεις πρόσβασης (πλαίσια) για τα προγράμματα σπουδών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στα οποία επιθυμούν να εισαχθούν.
  • Να πληρούν τα καθορισμένα κριτήρια των Ειδικών Κατηγοριών
  • Να έχουν εξασφαλίσει βαθμολογία πρόσβασης ίση ή μεγαλύτερη του 80% του τελευταίου εισακτέου στα τμήματα για τα οποία υποβάλλουν αίτηση. Αναλυτικός πίνακας με τις σχετικές βαθμολογίες ανα πρόγραμμα εδώ.

Κατηγορίες:

• Κατηγορία Α: Υποψήφιοι/ες από οικογένειες με ειδικές περιστάσεις (μέχρι 5% των Κυπρίων εισακτέων)
  • Κατηγορία Β: Υποψήφιοι/ες με ειδικές ανάγκες/περιστάσεις (μέχρι 6% των Κυπρίων εισακτέων)
  • Κατηγορία Γ: Υποψήφιοι/ιες άλλων ειδικών κατηγοριών (μέχρι 3% των Κυπρίων εισακτέων)

Τα αναλυτικά κριτήρια κάθε κατηγορίας ρυθμίζονται με Κανόνες και είναι αναρτημένα εδώ

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά (εδώαπό την Τρίτη 13 Ιουλίου μέχρι και την Πέμπτη 15 Ιουλίου 2021. Τις μέρες αυτές, οι υποψήφιοι/ιες που χρειάζονται καθοδήγηση μπορούν να προσέρχονται στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου (γωνία Αθηνών και Ν. Ξιούτα) από 9:00-14:00. Οι συναντήσεις με αρμόδιους/ιες λειτουργούς θα γίνονται μόνο με ραντεβού, στα τηλέφωνα 25 002710/11 και στο kep@cut.ac.cy. Λόγω του μικρού χρονικού περιθωρίου που υπάρχει, ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΙΜΟ όπως οι αιτητές προβούν στις απαραίτητες ενέργειες για να επισυνάψουν ΟΛΑ τα στοιχεία που απαιτούνται για μια ολοκληρωμένη αίτηση. Οι ελλιπείς αιτήσεις θα λαμβάνονται υπόψιν με βάση όσα στοιχεία έχουν επισυναφθεί μέχρι την προσδιορισμένη προθεσμία. Σημειώνεται ότι στις περιπτώσεις ατόμων που εξασφάλισαν θέση στο ΤΕΠΑΚ η οποία τους ενδιαφέρει αλλά επιθυμούν να διεκδικήσουν και βελτίωση θέσης μέσω της διαδικασίας των ειδικών κριτηρίων (ή/και των κενών θέσεων), θα πρέπει να προχωρήσουν κανονικά και με την κράτηση θέσης τους.

Κενές Θέσεις (β΄ κατανομή)

Η υποβολή αιτήσεων για διεκδίκηση αριθμού θέσεων που ενδέχεται για διάφορους λόγους να κενωθούν θα πραγματοποιείται ηλεκτρονικά, από την Τρίτη, 13 Ιουλίου μέχρι και την Πέμπτη 15 Ιουλίου 2021. Σημειώνεται ότι στις περιπτώσεις ατόμων που εξασφάλισαν θέση στο ΤΕΠΑΚ η οποία τους ενδιαφέρει αλλά επιθυμούν να διεκδικήσουν και βελτίωση θέσης μέσω της διαδικασίας των κενών θέσεων (ή/και των ειδικών κριτηρίων), θα πρέπει να προχωρήσουν κανονικά και με την κράτηση θέσης τους.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν όσοι/ες:

• Μπορούν να φοιτήσουν άμεσα το Σεπτέμβρη του 2021 (αν είναι άρρενες πρέπει να ολοκληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις μέχρι τις αρχές Σεπτεμβρίου 2021)
  • Έχουν παρακαθίσει στις Παγκύπριες Εξετάσεις του 2021 (ή 2020) και πληρούν τις προϋποθέσεις πρόσβασης (απαιτούμενα μαθήματα) για τα προγράμματα σπουδών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στα οποία επιθυμούν να εισαχθούν.
  • Να έχουν εξασφαλίσει βαθμολογία πρόσβασης ίση ή μεγαλύτερη του 90% του τελευταίου εισακτέου στα προγράμματα για τα οποία υποβάλλουν αίτηση. Αναλυτικός πίνακας με τις σχετικές βαθμολογίες ανα πρόγραμμα εδώ.

Οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά υποβάλλονται ηλεκτρονικά από τους/τις ίδιους/ιες τους/τις υποψήφιους/ιες. Οι υποψήφιοι/ιες μπορούν να δηλώσουν μέχρι τρία προγράμματα προτίμησης. Η διαδικασία γίνεται μέσω της ιστοσελίδας (από εδώ).

Αν για οποιοδήποτε λόγο οι υποψήφιοι/ιες αδυνατούν να διεκπεραιώσουν τη διαδικασία από μόνοι/ες τους, μπορούν να επισκεφτούν το Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου (Γωνία Αθηνών και Ν. Ξιούτα) από 9:00-14:00, ώστε να λάβουν σχετική καθοδήγηση.  Οι συναντήσεις με αρμόδιους/ιες λειτουργούς θα γίνονται μόνο με ραντεβού, στα τηλέφωνα 25 002710/11 και στο kep@cut.ac.cy

Ανακοίνωση Κατανομής Θέσεων (Κενές Θέσεις & Ειδικά Κριτήρια)

Οι τελικές αποφάσεις του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου τόσο για τις Ειδικές Κατηγορίες όσο και για ενδεχόμενες Κενές Θέσεις αναμένεται να ανακοινωθούν στα τέλη Ιουλίου 2021. Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου και όλοι/ες οι υποψήφιοι θα λάβουν σχετικό ηλεκτρονικό μήνυμα.