Ο Herman Bashiron Mendolicchio είναι ο πρώτος προσκεκλημένος του Curatorial Academy Project

(11 Νοεμβρίου 2021, 20:00)

(10-13 Νοεμβρίου 2021)

Ο Herman Bashiron Mendolicchio είναι ο πρώτος προσκεκλημένος του διεθνούς προγράμματος Curatorial Academy Project (πρόγραμμα επιμελητικής ακαδημίας), το οποίο  οργανώνεται  από την καθηγήτρια του Τμήματος Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) Κλίτσα Αντωνίου και το Cut Contemporary Fine Arts Lab (Εργαστήριο Σύγχρονης Τέχνης του ΤΕΠΑΚ) και εστιάζει σε διεθνείς προσκεκλημένους από διάφορους οργανισμούς και πανεπιστήμια, με αξιόλογη παρουσία στο συγκεκριμένο πεδίο.

Περιλαμβάνει εντατικά εργαστηριακά μαθήματα στην επιμέλεια εκθέσεων και καλλιτεχνικών δράσεων. Τα Curatorial Academy Projects θα προσφέρουν στους συμμετέχοντες μια σειρά διαλέξεων και  εργαστηριακών πρακτικών μέσα από τις οποίες θα μπορέσουν να παρουσιάσουν τις επιμελητικές τους ιδέες ή τα δικά τους έργα τέχνης και να λάβουν σχόλια από  τους προσκεκλημένους ομιλητές. Θα προετοιμάσει τους συμμετέχοντες να επεκτείνουν το ρόλο των επιμελητών προσελκύοντας πιο αποτελεσματικά το κοινό και προτείνοντας εναλλακτικά μοντέλα  δημιουργίας εκθέσεων, θεσμών και κοινωνικής δικαιοσύνης  μέσω  της τέχνης. Βασικός στόχος του προγράμματος είναι η προώθηση και η καθιέρωση ενός επαγγελματικού διαλόγου, ο οποίος θα  ενθαρρύνει  τη συνεχή αξιολόγηση προσωπικών επιμελητικών πρακτικών.

Το έργο του Herman Bashiron Mendolicchio  είναι πολυδιάστατο,  από την κριτική στην τέχνη και την επιμέλεια δημοσιεύσεων, έως τη συνεργασία του με διεθνείς οργανισμούς και ιδρύματα ως σύμβουλος και ανεξάρτητος επιμελητής. Αρθρογραφεί σε διεθνή περιοδικά ενώ συνεργάστηκε με το Culture360 – Asia-Europe Foundation (ASEF) ως συντάκτης και  διετέλεσε Διευθυντής Σύνταξης στο  ELSE – Transart Institute. Είναι συνιδρυτής του Platform for Contemporary Art and Thought, InterArtive, ενώ το πρόσφατο ερευνητικό του πεδίο στη σύγχρονη τέχνη και τις πολιτιστικές πρακτικές εκτείνεται από τη διαπολιτισμικότητα, την παγκοσμιοποίηση, τη συνεργασία και τη συμμετοχικότητα, στην περιπλάνηση και την κινητικότητα, την τέχνη σε δημόσιο χώρο και την πολιτιστική συνεργασία  μεταξύ διαφορετικών γεωγραφικών περιοχών. Έχει λάβει μέρος σε διάφορα διεθνή συνέδρια και ανέπτυξε ερευνητικά προγράμματα φιλοξενίας σε πολλές χώρες και περιοχές του κόσμου.

Ανοικτή Διάλεξη: Transversal approach / connections, exchanges, and interactions (11 Νοεμβρίου  2021, 20:00)

Με βάση  την επαγγελματική του δράση,  ο Herman Bashiron Mendolicchio θα παρουσιάσει  διαφορετικά προγράμματα και εργασίες από την  ακαδημαϊκή επιμελητική και καλλιτεχνική του διαδρομή. Η διάλεξη θα περιστροφεί γύρω από την έννοια του transversality διαφωτίζοντας τη σημαντικότητα της δημιουργίας συνδέσμων, συνεργασιών και ανταλλαγών. Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο 1, Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος, γωνία Θέμιδος και Ιφιγενείας, στο ΤΕΠΑΚ.

Εργαστήριο: Articulating Mobilities and Territories: Maps, Borders and Constellations(10-13 Νοεμβρίου 2021)

Ο Herman Bashiron Mendolicchio θα συνεργαστεί με το Τμήμα προσφέροντας  ένα πειραματικό  εργαστήρι το οποίο θα αφορά καλλιτεχνικές πρακτικές που σχετίζονται με τα ταξίδια, την κινητικότητα και τον δημόσιο χώρο. Έννοιες  και ασκήσεις που σχετίζονται με το ταξίδι, το περπάτημα, τη φύση, τη βιωσιμότητα, την εξερεύνηση, το περιβάλλον και το τελετουργικό  θα καθοδηγήσουν τη διαδικασία του εργαστηρίου. Οι φοιτητές θα κληθούν να λάβουν μέρος, να αλληλεπιδράσουν και να συμμετάσχουν σε διαφορετικές μεθοδολογίες και ιδιοτοπικές εξερευνήσεις. Ενδιάμεσα μεταξύ  θεωρίας και πράξης το εργαστήριο θα εμβαθύνει σε καλλιτεχνικές παρεμβάσεις, θα διεγείρει συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων και θα εξετάσει τον αντίκτυπο των ανθρώπινων δραστηριοτήτων και πολιτικών στην περιοχή.

Herman Bashiron Mendolicchio Βιογραφία

Ο Herman Bashiron Mendolicchio είναι κάτοχος Διεθνούς Διδακτορικού Διπλώματος στην "Ιστορία της Τέχνης, Θεωρία και Κριτική" από το Πανεπιστήμιο της Βαρκελώνης. Είναι Λέκτορας στο Πρόγραμμα Πολιτιστικής Διαχείρισης του Πανεπιστημίου της Βαρκελώνης, όπου συντονίζει το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Διεθνούς Πολιτιστικής Συνεργασίας και το Μεταπτυχιακό στη Διαχείριση Πολιτιστικών Ιδρυμάτων και Οργανισμών. Είναι επίσης μέλος ΔΕΠ και βασικός σύμβουλος στο Ινστιτούτο Transart (Νέα Υόρκη-Βερολίνο-Λίβερπουλ) και σύμβουλος καθηγητής στην UOC (Universitat Oberta de Catalunya) στο Μεταπτυχιακό «Ανθρωπιστικές Επιστήμες: Σύγχρονος Πολιτισμός, Λογοτεχνία και Τέχνη». Εργάστηκε ως Αναπληρωτής Καθηγητής στο Βαθμό Διεθνών Σχέσεων στο Πανεπιστήμιο Ramon Llull και ως Μεταδιδακτορικός Επισκέπτης Ερευνητής στο Πανεπιστήμιο των Ηνωμένων Εθνών - Ινστιτούτο για την Παγκοσμιοποίηση, τον Πολιτισμό και την Κινητικότητα (UNU-GCM). Ολοκλήρωσε πτυχίο ανθρωπιστικών σπουδών και φιλοσοφίας στο "Università degli Studi di Roma Tre" (Ιταλία), και μεταπτυχιακό στις “Advanced Studies in History of Art” στο Πανεπιστήμιο της Βαρκελώνης (Ισπανία).