ΤΕΠΑΚ και Παγκύπριος Διαβητικός Σύνδεσμος διοργανώνουν εκδήλωση με θέμα: «Σακχαρώδης Διαβήτης και Καρδιακή Ανεπάρκεια»

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και ο Παγκύπριος Διαβητικός Σύνδεσμος διοργανώνουν εκδήλωση με θέμα «Σακχαρώδης Διαβήτης και Καρδιακή Ανεπάρκεια», την Πέμπτη 11 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 17:30, στην αίθουσα της Συγκλήτου, στο κτήριο της Πρυτανείας.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο της υπογραφής Πρωτοκόλλου Συνεργασίας μεταξύ του ΤΕΠΑΚ και του Παγκύπριου Διαβητικού Συνδέσμου και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη, η οποία εορτάζεται κάθε χρόνο στις 14 Νοεμβρίου, με στόχο την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση του κοινού για την πρόληψη, τη διάγνωση και τη σωστή  διαχείριση του σακχαρώδη διαβήτη. Το θέμα της φετινής Παγκόσμιας Ημέρας Διαβήτη είναι: «Σακχαρώδης Διαβήτης – Πρόσβαση σε ολοκληρωμένη φροντίδα».

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης θα απονεμηθεί και το χρηματικό Βραβείο Αριστείας που προσφέρει κάθε χρόνο ο Παγκύπριος Διαβητικός Σύνδεσμος στο  Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ για την καλύτερη ερευνητική εργασία με θέμα σε σχέση με τον Διαβήτη. Το φετινό Βραβείο του Παγκύπριου Διαβητικού Συνδέσμου θα λάβει το Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό του Τμήματος Νοσηλευτικής, Κατερίνα Φιλίππου για τη μελέτη-διδακτορική διατριβή με τίτλο «Υποστηρικτική φροντίδα σε ασθενείς με καρδιακή ανεπάρκεια και σακχαρώδη διαβήτη».

Χαιρετισμό στην εκδήλωση θα απευθύνουν ο Πρόεδρος του Παγκύπριου Διαβητικού Συνδέσμου κ. Σταύρος Μιχαήλ, η Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΤΕΠΑΚ Δρ Αικατερίνη Λαμπρινού και η βραβευθείσα Κατερίνα Φιλίππου.

Η εκδήλωση είναι ανοικτή για το κοινό.

Στη εκδήλωση θα τηρούνται όλα τα ισχύοντα υγειονομικά μέτρα κατά της πανδημίας της νόσου Covid-19 και η είσοδος θα επιτρέπεται μόνο με την επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού ή νόσησης από την ασθένεια, σύμφωνα και με την απόφαση της Συγκλήτου του ΤΕΠΑΚ ημερομηνίας 24.8.2021.

Για δηλώσεις συμμετοχής και περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλέφωνο 25002048 ή/και μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση filia.kalogerou@cut.ac.cy