Δημόσια Διάλεξη του Καθηγητή Luiz Moutinho για το Μέλλον της Ολοκληρωμένης Επικοινωνίας Μάρκετινγκ

Το Τμήμα Δημόσιας Επικοινωνίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) εγκαινιάζει τη Σειρά Δημοσίων Διαλέξεων Διακεκριμένων Επιστημόνων που προσφέρει στην Κυπριακή κοινωνία και τον επιχειρηματικό κόσμο του νησιού μας με την ομιλία του παγκοσμίου φήμης Καθηγητή Luiz Moutinho (BA, MA, PhD, MAE, FCIM) των University of Suffolk, The Marketing School, Portugal και University of South Pacific. Η προγραμματισμένη ομιλία θα έχει θέμα «The Future of Integrated Marketing Communications».

Η διάλεξη είναι ανοιχτή για το κοινό και θα διεξαχθεί ζωντανά στις 25 Νοεμβρίου 2021, στις 6:15 μ.μ., στο Αμφιθέατρο 1, Κτίριο Τάσσος Παπαδόπουλος, ΤΕΠΑΚ, Γωνία Θέμιδος και Ιφιγενείας, Λεμεσός.

Το τεράστιο επιστημονικό έργο του Καθηγητή Moutinho έχει παρουσιαστεί σε 35 βιβλία και πάνω από 156 άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά και περιλαμβάνει θέματα όπως το μέλλον  του μάρκετινγκ και της διοίκησης επιχειρήσεων, η χρήση της τεχνητής νοημοσύνης, των βιομετρικών στοιχείων, των νευροεπιστημών, των εξελικτικών αλγορίθμων και των τεχνητών νευρωνικών δικτύων στο μάρκετινγκ, την αλληλεπίδραση ανθρώπου-υπολογιστή, τη μοντελοποίηση της συμπεριφοράς των καταναλωτών, την αυτοματοποιημένη τραπεζική, την ανίχνευση των ανθρώπινων συναισθημάτων με χρήση τεχνολογίας και το μέλλον του τουρισμού.

Ο καθηγητής Moutinho είναι ο ιδρυτικός αρχισυντάκτης του Περιοδικού Modelling in Management (JM2), αρχισυντάκτης του Innovative Marketing Journal και συμμετέχει στις συντακτικές επιτροπές 47 διεθνών ακαδημαϊκών περιοδικών. Το 2020 εξελέγη μέλος της The Academia Europaea (Η Ακαδημία της Ευρώπης) για την εξαιρετική συμβολή του στην προώθηση και διάδοση της αριστείας στην επιστήμη.

Την ομιλία θα προλογίσει ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και τη συζήτηση που θα ακολουθήσει θα συντονίσει  ο Ομότιμος Καθηγητής Γιώργος Ζώτος.

Ο Γιώργος Ζώτος είναι Πρωτοβάθμιος Καθηγητής εδώ και 24 χρόνια στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το University of Rhode Island, Kingston, U.S.A και επισκέπτης καθηγητής στο University of Pennsylvania, Wharton Business School, Philadelphia, U.S.A. και στο Canterbury University, Christchurch, New Zealand.

Ο καθηγητής Ζώτος έχει εκδώσει 7 βιβλία και 4 ερευνητικές μονογραφίες, 62 άρθρα σε διεθνή ακαδημαϊκά περιοδικά και έχει κάνει 77 ανακοινώσεις σε διεθνή συνέδρια. Έχει λάβει 2776 ακαδημαϊκές αναφορές και συμμετείχε σε 21 ερευνητικά διεθνή προγράμματα. Θεωρείται ο σημαντικότερος ερευνητής σε θέματα διαφήμισης στην Ελλάδα και την Κύπρο και ένας από τους διασημότερους καθηγητές καταναλωτικής συμπεριφοράς και συγκρίσεων μεταξύ χωρών παγκοσμίως.

Οι θέσεις είναι περιορισμένες γι’ αυτό οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να εγγραφούν στον παρακάτω σύνδεσμο https://forms.gle/Xwj7S3bcY6dUGxzL7 το αργότερο έως τις 23 Νοεμβρίου 2021.

Στην εκδήλωση θα τηρούνται όλα τα ισχύοντα υγειονομικά μέτρα κατά της πανδημίας της νόσου Covid-19 και η είσοδος θα επιτρέπεται μόνο με την επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού ή νόσησης από την ασθένεια, σύμφωνα και με την απόφαση της Συγκλήτου του ΤΕΠΑΚ ημερομηνίας 24.8.2021