Συνεργασία ΤΕΠΑΚ/ Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά με τον Δήμο Λεμεσού

Παράδοση μακέτας του Μεσαιωνικού Κάστρου της Λεμεσού στον Δήμαρχο Λεμεσού

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2021, στο Δημαρχείο Λεμεσού, συνάντηση για παράδοση της 3Δ μακέτας του Μεσαιωνικού Κάστρου της Λεμεσού και για καθορισμό συγκεκριμένων δράσεων συνεργασίας μεταξύ της Έδρας της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά (ΨΠΚ) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και του Δήμου Λεμεσού.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, παραδόθηκε από τον Διευθυντή της Έδρας, Δρ. Μαρίνο Ιωαννίδη, στον Δήμαρχο Λεμεσού, κ. Νίκο Νικολαΐδη,  η 3Δ μακέτα του Κάστρου της Λεμεσού. Στην εκδήλωση συμμετείχαν εκ μέρους του Δήμου Λεμεσού, ο κ. Χάρης Τρίκκης, Δημοτικός Σύμβουλός και Πρόεδρος της Επιτροπής των Ευρωπαϊκών Θεμάτων του Δήμου Λεμεσού, Δρ. Εύρος Αλεξάνδρου, καθώς και Λειτουργοί του Δήμου. Εκ μέρους του Ερευνητικού Eργαστηρίου παρευρέθηκαν ο Δρ. Κυριάκος Ευσταθίου, κάτοχος της έδρας του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Χώρου στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά του ΤΕΠΑΚ και η ερευνητική ομάδα του Εργαστηρίου. Η μακέτα κατασκευάστηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου DigiArc, “Ψηφιακό Τόξο Πολιτισμού Ελλάδος-Κύπρου: Διάσωση και ανάδειξη της μεσαιωνικής πολιτιστικής κληρονομιάς στη νησιωτική περιοχή του Αιγαίου και της Κύπρου”, όπου το ΤΕΠΑΚ και το Τμήμα Αρχαιοτήτων Κύπρου είναι εκ των εταίρων του Έργου.

O Δρ. Ιωαννίδης κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης ανέφερε πως «Το ΤΕΠΑΚ κατέχει από το 2018 δυο σημαντικές και μοναδικές Έδρες σε παγκόσμιο επίπεδο, την Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά (UNESCO Chair on Digital Cultural Heritage) και την Έδρα του Ενιαίου Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Χώρου (EU-ERA Chair on Digital Cultural Heritage). Η πρωτοποριακή και καινοτόμα έρευνα που γίνεται στον τομέα της ολιστικής καταγραφής, τεκμηρίωσης και μοντελοποίησης, έχει αξιοποιηθεί πλήρως και εφαρμοστεί στην περίπτωση του Κάστρου της Λεμεσού, μέσα στο οποίο φιλοξενείται μέρος της Μεσαιωνικής Συλλογής του Κυπριακού Μουσείου. Σε συνεργασία με το Τμήμα Αρχαιοτήτων κατασκευάστηκε ειδική εφαρμογή, η οποία θα είναι διαθέσιμη προς όλους τους επισκέπτες στην είσοδο του Κάστρου μέσω «Ψηφιακού Διαδραστικού Περιπτέρου (Info Kiosk)», όπου θα προβάλλεται τρισδιάστατα (3D) και δισδιάστατα (2D) όλη η ιστορία του Κάστρου.

Ο κ. Νικολαΐδης αφού ευχαρίστησε τον Δρ. Ιωαννίδη για την μακέτα αυτού του παλαιότερου ιστορικού μνημείου της Λεμεσού, εξήρε το έργο που επιτελεί μιας και το έργο του είναι γνωστό στην Ευρώπη εδώ και δεκαετίες. Τόνισε επίσης πως ο Δρ. Ιωαννίδης είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που η Κύπρος θεωρείται πρωτοπόρα στον τομέα της Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Για τον σκοπό αυτό αναφέρθηκε, σε επόμενη συνάντηση με το ΤΕΠΑΚ, για να καθοριστεί σχέδιο δράσης και περαιτέρω συνεργασία μεταξύ του Δήμου Λεμεσού και της Έδρας της ΟΥΝΕΣΚΟ, σε θέματα που σχετίζονται με τη ψηφιοποίηση ιστορικών διατηρητέων κτηρίων, του ιστορικού αρχείου και της πινακοθήκης της Λεμεσού. Η συνεργασία αυτή θα οδηγήσει στη διαφύλαξη της μνήμης της Λεμεσού στην Ευρωπαϊκή Ψηφιακή Βιβλιοθήκη (Europeana).

Ο Δρ. Ιωαννίδης με τη σειρά του σημείωσε πως το ΤΕΠΑΚ είναι σε θέση με την εμπειρία και γνώση του να προσφέρει τις υπηρεσίες που ζητά ο Δήμος Λεμεσού, μέσω της ερευνητικής ομάδας της Έδρας της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά, σε θέματα διάσωσης, τεκμηρίωσης και ψηφιοποίησης της μνήμης και των μνημείων της Κύπρου. Σημείωσε πως πλειάδα από μνημεία, ιστορικά και φωτογραφικά αρχεία της Κύπρου, βρίσκονται ήδη στην Ευρωπαϊκή Ψηφιακή Βιβλιοθήκη Europeana, μέσω του Εργαστηρίου.