Αρχίζουν οι εργασίες του «Χειμερινού Σχολείου» που διοργανώνει η έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά στο ΤΕΠΑΚ

Αρχίζουν τη Δευτέρα, 14 Φεβρουαρίου, οι εργασίες  του «Χειμερινού Σχολείου» με τίτλο «Ψηφιακός και Πολιτιστικός Τουρισμός και Διπλωματία» που διοργανώνει η έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), σε συνεργασία με την αντίστοιχη έδρα (Chair in ICT to develop and promote sustainable tourism in WHS) στην Ελβετία.

Η εναρκτήρια εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί, με φυσική παρουσία, στο ξενοδοχείο Royal Apollonia, στη Λεμεσό, μεταξύ 9:00 - 14:00.

Στην εκδήλωση θα συμμετάσχουν και θα μιλήσουν, μεταξύ άλλων, ο Υπουργός Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων, κ.  Γιάννης Καρούσος, o Υφυπουργός Τουρισμού, κ. Σάββας Περδίος, ο Πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού, Δρ Κυριάκος Χατζηγιάννης και ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης.

Το «Χειμερινό Σχολείο», το οποίο θα  διαρκέσει από τις 13 μέχρι και τις 20 Φεβρουαρίου 2022, αποτελεί μια μοναδική ευκαιρία για φοιτητές, ερευνητές και επαγγελματίες (τουριστικών μονάδων, μνημείων και προορισμών) και ειδικούς ΤΠΕ (Τεχνολογία, Πληροφορική και Επικοινωνίες).  Προσβλέπει, μεταξύ άλλων, στην ενίσχυση της τουριστικής εμπειρίας, βοηθώντας στη διατήρηση και μετάδοση της «ζωντανής» κληρονομιάς και προωθώντας εναλλακτικές μορφές τουρισμού.

Μετά την ολοκλήρωση του Χειμερινού Σχολείου, οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να:

• Ενισχύσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους στα σχετικά πεδία μέσω των διαλέξεων και παρουσιάσεων από ειδικούς στον χώρο
  • Δικτυωθούν με επαγγελματίες, μελετητές και ερευνητές
  • Συνεργαστούν με τους τοπικούς φορείς τουρισμού και της πολιτιστικής κληρονομιάς
  • Συμβάλουν δια μέσου του ταλέντου τους στη εφαρμογή λύσεων ΤΠΕ προς ενίσχυση του Βιώσιμου Τουρισμού σε τοποθεσίες Πολιτιστικής Κληρονομιάς
  • Ζήσουν την εμπειρία της μοναδικής Κυπριακής Κληρονομιάς (υλικής και άυλης), ως κινητήρια δύναμη για τον πολιτιστικό και τον δημιουργικό τομέα

Περισσότερες πληροφορίες για το «Χειμερινό Σχολείο» μπορείτε να βρείτε πατώντας στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.unescochair.usi.ch/cyprus-winter-school-2022

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, θα τηρούνται όλα τα προβλεπόμενα υγειονομικά μέτρα κατά του Covid-19, τα οποία θα βρίσκονται σε ισχύ τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης.