Το ΤΕΠΑΚ διοργανώνει εκδήλωση με θέμα «Από το Αγρόκτημα στο Πιάτο: Ασφαλή Τρόφιμα με Λιγότερα Γεωργικά Φάρμακα»

To Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) διοργανώνει εκδήλωση με θέμα «Από το Αγρόκτημα στο Πιάτο: Ασφαλή Τρόφιμα με Λιγότερα Γεωργικά Φάρμακα», την Παρασκευή, 18 Φεβρουαρίου 2022.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί με φυσική παρουσία, μεταξύ  17:00 - 18:30, στο κτήριο «Τάσσος Παπαδόπουλος» (Αμφιθέατρο 1), Θέμιδος και Ιφιγενείας γωνία, στο ΤΕΠΑΚ, καθώς επίσης και διαδικτυακά, μέσω Zoom:  https://bit.ly/3oaSXX8, Meeting ID: 713 307 7748, Passcode: 111222.

Κύριοι Ομιλητές στην εκδήλωση θα είναι η Ευρωπαία Επίτροπος Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων, κα. Στέλλα Κυριακίδου, με θέμα «Η Στρατηγική από το Αγρόκτημα στο Πιάτο» και ο Υπουργός Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, Δρ Κώστας Καδής με θέμα «Στρατηγική «Από το Αγρόκτημα στο Πιάτο» και ενέργειες για επίτευξη των στόχων της μείωσης της χρήσης γεωργικών φαρμάκων και αύξησης της βιολογικής γεωργίας στην Κύπρο»

Θα μιλήσουν, επίσης, η Ανώτερη Χημικός, στο Γενικό Χημείο του Κράτους Δρ Δέσπω Λουκά-Χριστοδούλου με θέμα «Υπολείμματα φυτοφαρμάκων στα τρόφιμα: Επίσημος έλεγχος», ο Βιοκαλλιεργητής, κ. Πιερής Χατζηπιερής, με θέμα «Η βιολογική γεωργία στην Κύπρο – παρελθόν, παρόν και μέλλον μέσα από τα μάτια ενός βιοκαλλιεργητή» και ο Αναπληρωτής Καθηγητής στο ΤΕΠΑΚ, Δρ Μενέλαος Σταυρινίδης με θέμα «Άνθρωπος, γεωργία και περιβάλλον: Καλλιεργούμε σήμερα με το μυαλό στο αύριο».

Χαιρετισμό στην εκδήλωση θα απευθύνουν ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και η Πρόεδρος του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Δέσποινα Μιλτιάδους.

Για δηλώσεις συμμετοχής επισκεφθείτε τον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.sustagric.com/upcoming-events.html

Για περισσότερες πληροφορίες:  Βασίλης Λίτσκας, 97739081, litskas@gmail.com και Αθανασία Μανδουλάκη, 96205210,athanasia.mandoulaki@gmail.com

Στην εκδήλωση θα τηρούνται όλα τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα κατά της πανδημίας της νόσου Covid-19, σύμφωνα με το Κράτος και το Πανεπιστήμιο.

H εκδήλωση είναι ανοικτή προς δημοσιογραφική κάλυψη από τα ΜΜΕ.