4ο Διεθνές Συνέδριο Σημειωτικής και Οπτικής Επικοινωνίας

Η έννοια του μύθου, όπως διατυπώθηκε από τον Ρολάν Μπαρτ κατά τη δεκαετία του ’50, εμπερικλείει όλες τις καθημερινές πρακτικές που αποκτούν νόημα όταν μελετηθούν ως πολιτισμικά κατασκευασμένα σημεία.

Το 4ο Διεθνές Συνέδριο Σημειωτικής και Οπτικής Επικοινωνίας, 4th ICSVC, που θα πραγματοποιηθεί από τις 17 έως τις 19 Ιουνίου 2022 στη Λεμεσό, θα επιχειρήσει να αναδείξει και να ερμηνεύσει τους σύγχρονους μύθους, όπως διαμορφώνονται μέσα από τα παγκόσμια δίκτυα και την παγκοσμιοποίηση και αφορούν στην οπτική και μαζική επικοινωνία.

Ποιοι μύθοι επιτελούνται στις μέρες μας; Πώς κατασκευάζονται και καθιερώνονται οι σύγχρονοι μύθοι μέσα από την επίσημη ή τη λαϊκή κουλτούρα; Με ποια μέσα αναπαράγονται ή αναπαρίστανται συμβολικά τα κατασκευασμένα πολιτισμικά αφηγήματα που προκύπτουν από την ιδεολογία, την πολιτική, την οικονομία, την τέχνη, την επικαιρότητα, την επικοινωνία; Ποια μακρο/μικρο-παραδείγματα εντοπίζονται στους σύγχρονους μύθους και στα συστατικά τους; Αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα θα επιδιώξουμε να απαντηθούν μέσα από τις ακόλουθες βασικές θεματικές του συνεδρίου:

• Σημεία και η ρητορική των μύθων

• Μύθοι και Πολιτική Επικοινωνία

• Μύθοι Ταυτότητας

• Εικαστικές Τέχνες και Εικόνες Μύθων

• Μύθοι στην Κοινωνική, Πολιτική ή Εμπορική Διαφήμιση

• Μύθοι στην Αρχιτεκτονική ή στο Εφαρμοσμένο Σχέδιο (Γραφιστική-Διακόσμηση-Προϊόν-Μόδα-Τοπίο)

• Μύθοι στον τρόπο ζωής και στο branding

• Μύθοι στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης (Εφημερίδες-Περιοδικά-Τηλεόραση-Κινηματογράφος)

• Μύθοι στα διαδραστικά μέσα και στα κοινωνικά δίκτυα

• Μιμίδια-Μύθοι

• Μυθολογίες της Πανδημίας

Προτάσεις με πρωτότυπες μελέτες για συμμετοχή στο συνέδριο γίνονται δεκτές στην Ελληνική και στην Αγγλική γλώσσα, με διάρκεια παρουσίασης 20 λεπτών και επιπλέον 10 λεπτά για ερωτήσεις και συζήτηση, ενώ η προθεσμία υποβολής παρατείνεται μέχρι τις 31 Μαρτίου 2022. Τα άτομα που θα επιλεγούν και θα παρουσιάσουν στο συνέδριο με φυσική παρουσία θα δικαιούνται επίσης να υποβάλλουν τις μελέτες τους για έκδοση στα Πρακτικά του Συνεδρίου.

Για να διευκολυνθεί η τυφλή αξιολόγηση των υποβολών, παρακαλούμε να υποβάλετε την περίληψή σας χωρίς στοιχεία επικοινωνίας. Η περίληψη πρέπει να έχει έκταση έως 300 λέξεις και να συνοδεύεται από  πέντε λέξεις-κλειδιά. Σύντομο βιογραφικό σημείωμα έως 200 λέξεις θα πρέπει να υποβληθεί σε ξεχωριστό έγγραφο. Και τα δύο έγγραφα θα πρέπει να αποθηκευτούν σε μορφές Word .doc ή docx.

Για να υποβάλετε την περίληψή σας στο ISVC 2022, συμπληρώστε την ακόλουθη φόρμα: https://cyprus-semiotics.org/csa-conferences/2020-2/abstract-submission/

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου: https://cyprus-semiotics.org/

To 4ο Διεθνές Συνέδριο Σημειωτικής και Οπτικής Επικοινωνίας οργανώνεται από το ερευνητικό εργαστήριο Σημειωτικής και Οπτικής Επικοινωνίας του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου σε συνεργασία με το Cyprus Semiotic Circle.

Οργάνωση: