Συζήτηση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας διοργανώνει το ΤΕΠΑΚ

Η Συγκλητική Επιτροπή Ισότητας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), σε συνεργασία με τη Συμμαχία για τη δημιουργία του «Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου» (EUt+), στην οποία συμμετέχει και το ΤΕΠΑΚ, διοργανώνει συζήτηση (panel discussion) με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί, με φυσική παρουσία, τη Δευτέρα, 14 Μαρτίου 2022 και ώρα 16:00, στο Kτήριο του ΤΕΠΑΚ « Τάσσος Παπαδόπουλος» (Αμφιθέατρο 1), στην οδό Θέμιδος και Ιφιγενείας γωνία, στη Λεμεσό.

Στο panel θα συμμετέχουν η Πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων, κα. Αννίτα Δημητρίου, η πρώην Δικαστής του Ανώτατου Δικαστηρίου και νύν Επίτροπος Προστασίας των Δικαιωμάτων του Παιδιού, κα. Δέσπω Μιχαηλίδου-Λιβανίου και η Εκτελεστική Διευθύντρια Διεύθυνσης Οικονομικής Διαχείρισης & Δραστηριοτήτων Απομόχλευσης της Τράπεζας Κύπρου, κα. Ελίζα Λειβαδιώτου.

Χαιρετισμό θα απευθύνουν ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και η Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας του ΤΕΠΑΚ, Καθηγήτρια Μαρία Κραμβιά-Καπαρδή, η οποία θα συντονίζει και τη συζήτηση.

Η συζήτηση θα εστιαστεί στα χαρακτηριστικά τα οποία θεμελιώνουν μια ενδυναμωμένη Γυναίκα, τους τρόπους υπερπήδησης δυσκολιών και τη σημασία της έμφυλης ισότητας στον χώρο εργασίας.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, θα απονεμηθεί το βραβείο Γυναικείας Προσωπικότητας του ΤΕΠΑΚ με τίτλο «Τετραγωνίζοντας τον Κύκλο». Το βραβείο αυτό απονέμεται από τo ΤΕΠΑΚ σε γυναίκα ακαδημαϊκό ή διοικητικό προσωπικό, στην οποία αναγνωρίζει τη ξεχωριστή εξέλιξη, συνεισφορά και όραμά της.

Για δηλώσεις συμμετοχής πατήστε στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://bit.ly/3KoOdpJ

Θα απονεμηθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης στους συμμετέχοντες.

Αμέσως μετά το πέρας της συζήτησης, θα ακολουθήσει δεξίωση.