Διαδικτυακό εργαστήριο "H επικοινωνία της επιστήμης και η δύναμη του πλήθους στη ψηφιακή δημοσιογραφία”

Νέα-Ανακοινώσεις Φοιτητικά Νέα

Η ερευνητική ομάδα “Νέα Μέσα, Νόηση και Μάθηση" του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) διοργανώνει το διαδικτυακό εργαστήριο "H επικοινωνία της επιστήμης και η δύναμη του πλήθους στη ψηφιακή δημοσιογραφία”  που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 17 Μαρτίου.

Πληροφορίες για το εργαστήριο:

Δήλωση συμμετοχής: https://forms.gle/dHCgeBzM9AShwCPd7

Ημερομηνία: 17 Μαρτίου 2022, 16:00-18:00 (διαδικτυακά)

Φιλοξενούμενη ομιλήτρια: Δρ Μυρτάνη Πιερή, Επίκουρη Καθηγήτρια στην Ανθρώπινη Φυσιολογία, Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας, Σχολή Επιστημών και Μηχανικής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
Εκπαιδευτικός ψηφιακής δημοσιογραφίας: Χριστιάνα Βάρδα, Ερευνητική Συνεργάτιδα και Διδακτορική Φοιτήτρια, Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Η δημοτικότητα των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και η αυξανόμενη χρήση του διαδικτύου για άμεση πρόσβαση σε πληροφορίες έχουν αναδιαμορφώσει τον τρόπο με τον οποίο διεξάγεται η δημοσιογραφία και τον τρόπο με τον οποίο οι ειδήσεις καταφτάνουν στο κοινό. Το διαδίκτυο παρέχει νέες δυνατότητες για διάλογο με ειδικούς, καθώς και άλλους επαγγελματίες. Το ίδιο πλαίσιο μπορεί επίσης να επιτρέψει στους δημοσιογράφους να αλληλεπιδράσουν με το κοινό προκειμένου να αποκτήσουν γνώσεις σχετικά με θέματα που τους ανησυχούν ή τους ενδιαφέρουν.
Αυτό το εργαστήριο θα παρουσιάσει βασικές επικοινωνιακές αρχές που μπορούν να οδηγήσουν στην αποτελεσματική επικοινωνία της επιστήμης στο ευρύ κοινό.  Στη συνέχεια οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να εξερευνήσουν  πώς ο πληθοπορισμός (crowdsourcing) μπορεί να συνεισφέρει στη συγγραφή άρθρων για επιστημονικά θέματα, και πώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο συνεργασίας μεταξύ δημοσιογράφων, μεταξύ ειδικών και δημοσιογράφων ή ακόμη και για συνεργασίες μεταξύ δημοσιογράφων και κοινού.

Το εργαστήριο απευθύνεται σε εν υπηρεσία δημοσιογράφους και φοιτητές δημοσιογραφίας και σπουδών επικοινωνίας.
Διοργανώνεται στο πλαίσιο του έργου JOUREDIS.