Το Cut Contemporary Fine Arts Lab του ΤΕΠΑΚ συνδιοργανώνει το διεθνές  συμμετοχικό πρόγραμμα περιπατητικής τέχνης: “Γραμμές και βήματα - υφαίνοντας λέξεις και περιπάτους”

Το Cut Contemporary Fine Arts Lab του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) είναι συνδιοργανωτής   του  διεθνούς  συμμετοχικού προγράμματος περιπατητικής τέχνης: “Γραμμές και βήματα - υφαίνοντας λέξεις και περιπάτους” και συμμετέχει στη δράση “Περιπατητικό Σώμα ΙΙΙ” , από 19 έως 22 Μαρτίου 2022.

Συμμετέχοντες οργανισμοί είναι η EAAD Σχολή Αρχιτεκτονικής, Τεχνών και Σχεδίου,  Γκιμαράες – Πορτογαλία, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας – Ελλάδα, Βασιλική Ακαδημία Καλών Τεχνών (KASK), Σχολή Καλών Τεχνών Πανεπιστημιακού κολλεγίου  Γάνδης – Βέλγιο, Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Μουσείο Νογκέιρα ντα Σίλβα, Μπράγκα – Πορτογαλία, Centro de Creació Contemporània Ναού Κολέα, Καμαλέρα - Τζιρόνα Καταλονία - Ισπανία.

Το περπάτημα είναι μια σημαίνουσα ανθρώπινη δραστηριότητα με ποιητικές και πολιτικές συνηχήσεις καθώς και με καθημερινές και τελετουργικές εκδηλώσεις που διαδραματίζουν κεντρικό ρόλο στη σύγχρονη τέχνη, αλλά και στην ευρύτερη κοινωνική και πολιτισμική ιστορία. Στους κόλπους της τέχνης, το περπάτημα έχει χρησιμοποιηθεί επανειλημμένως ως εργαλείο προβληματισμού για τον χώρο, την κίνηση, την ιστορία, ακόμη και για την υλική ανισότητα.

Το Walking Body III (TWB3), φιλοξενείται από το EAAD School of Architecture, Arts and Design, στην Guimarães - Πορτογαλία, είναι ένα καλλιτεχνικό γεγονός, μια πρωτοποριακή συνάντηση με εκπαιδευτικό και ερευνητικό χαρακτήρα. Χαρακτηρίζεται από διεπιστημονική φύση και προσέγγιση, η οποία συμπεριλαμβάνει θεωρητικούς και πρακτικούς προβληματισμούς γύρω από τη συμμετοχή, τη συνάντηση και τον διάλογο.

Ενσωματώνοντας εικαστικές και παραστατικές τέχνες, οι πειραματικές δραστηριότητες του TWB3 προωθούν διαφορετικές δυνατότητες μάθησης, εστιάζοντας σε περιπατητικές καλλιτεχνικές πρακτικές, σε ατομικά ή συμμετοχικά προγράμματα και σε εξερεύνηση νέων μέσων.  Το TWB3 προγραμματίζει την πραγματοποίηση 7 περιπατητικών εργαστηρίων  (walk-shops), για τη βδομάδα μεταξύ 21-25 Μαρτίου 2022, που θα περιλαμβάνουν περιπάτους, διαδικτυακά εργαστήρια και έργα καλλιτεχνικής δημιουργίας. Το ομόθεμο συνέδριο, που θα πραγματοποιηθεί στην Πινακοθήκη Garagem Avenida (EAAD), θα μεταδίδεται ζωντανά  για το διεθνές κοινό μέσω διαδικτύου. Στις δραστηριότητες του TBW3 περιλαμβάνεται εξάλλου συζήτηση με διεθνείς καλλιτέχνες γύρω από την επαγγελματική τους διαδρομή, καθώς και παρουσίαση του έργου τους στην ακαδημαϊκή, επιμελητική και καλλιτεχνική σφαίρα.

Σε αυτό το πλαίσιο και σε σύλληψη και πρωτοβουλία της Κλίτσας Αντωνίου, το εργαστήριο με τίτλο “Το Δικαίωμα στην Πόλη” θα εξετάσει έναν εναλλακτικό τρόπο βίωσης του περπατήματος στην πόλη, εστιάζοντας σκόπιμα σε χώρους όπου απαγορεύεται η διέλευση και στην πρόκληση της καλλιτεχνικής παραβίασης αυτών των χώρων. Ο τίτλος αρύεται από το σκεπτικό και σλόγκαν The Right to the City (Το δικαίωμα στην πόλη), που πρότεινε για πρώτη φορά ο  Henri Lefebvre το 1968 στο ομώνυμο βιβλίο του (γαλλικός τίτλος: Le Droit à la Ville). Πιο πρόσφατα, την όλη ιδέα ενστερνίστηκαν κοινωνικά κινήματα, στοχαστές αλλά και διάφορες προοδευτικές τοπικές αρχές ως εγερτήριο για να διεκδικηθεί εκ νέου η πόλη ως συν-δημιουργημένος χώρος.

Η συγκεκριμένη ιδέα περιστρέφεται γύρω από το δικαίωμα όλων των κατοίκων της πόλης, ανεξαρτήτως ιθαγένειας, εθνότητας, ικανότητας, φύλου κ.α. να συμμετάσχουν στη μορφοποίησή της. Αναφέρεται στo  δικαίωμα των αποκλεισμένων και περιθωριοποιημένων να είναι μέρος της δημιουργίας/γένεσης της πόλης σε συνάρτηση με  τις ανάγκες και τις φιλοδοξίες τους. Αμφισβητεί εκ βάθρων τις υφιστάμενες σχέσεις εξουσίας, όπως και τις  κοινωνικές, πολιτικές και οικονομικές σχέσεις, οι οποίες κατευθύνουν την αστική ανάπτυξη και τη χρήση του χώρου.

Ο στόχος της συνάντησης είναι να γνωστοποιήσει στρατηγικές χωροθέτησης, ενθαρρύνοντας τη δημιουργία πρωτοποριακού και πρωτότυπου συμμετοχικού και επιτελεστικού έργου, αλλά και να κοινοποιήσει περιπατητικούς τρόπους και μορφές καλλιτεχνικής δημιουργίας. Η πράξη του περπατήματος είναι πιθανότητα μια από τις πιο αειφόρες ενέργειες στις οποίες μπορούμε να προβούμε. Ως εκ τούτου, υποστηρίζει μια συμμετοχική μεταμόρφωση μέσα από την πρόσκληση για ευαίσθητη και πιο αργή προσέγγιση του χώρου, του τοπίου, καθώς και της εγγύτητας και της οικειότητας στη διαπροσωπική σχέση.

Το εργαστήριο είναι σχεδιασμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να συνενώσει αφενός διαφορετικές προελεύσεις, θεωρίες, διεργασίες και εκδηλώσεις του περπατήματος ως τέχνη, αφετέρου όρια και παραμεθόριους, τα εδαφικά στεγανά του κράτους, την κοινωνική παραγωγή συνόρων και, τέλος, τα δικαιώματα όλων των κατοίκων σε έναν συν-δημιουργημένο χώρο. Με γνώμονα αυτές τις πληροφορίες, οι συμμετέχοντες θα υλοποιήσουν περιπατητικές ασκήσεις και θα προτείνουν τα δικά τους πρωτότυπα περιπατητικά σχέδια.

Το όλο εγχείρημα θα πραγματοποιηθεί ταυτόχρονα σε δύο πόλεις: στην Guimarães της Πορτογαλίας και στη Λεμεσό της Κύπρου. Δύο πυρήνες μεντόρων θα καθοδηγούν τους συμμετέχοντες κατά τη διάρκεια του προγράμματος. Οι δύο πλευρές (συμμετέχοντες και μέντορες) θα συνδέονται διαδικτυακά σε μια κοινή πλατφόρμα όπου θα μπορούν να αναρτήσουν τη δουλειά τους. Στο τέλος, θα συζητήσουν την εμπειρία τους στο πλαίσιο μιας καταληκτικής διαδικτυακής συνεδρίας. Ο πυρήνας που θα καθοδηγήσει τους συμμετέχοντες στην περιπατητική δράση στην Κύπρο, αποτελείται από τους καθηγητές του Τμήματος Καλών Τεχνών του ΤΕΠΑΚ, Αντώνη Βολανάκη και Μελίτα Κούτα.

Η έγκαιρη αντιμετώπιση της διπολικής διαταραχής καθοριστική για την ποιότητα ζωής των πασχόντων και των οικογενειών τους

Aura Lab: Η δεύτερη συναυλία του MediSouP με τίτλο "Healing. Listening to a Brave New World"

Μικροβιακό Κελί Ηλεκτρόλυσης: Μια καινοτόμα τεχνική για τη διαχείριση τοξικών υγρών αποβλήτων