Εκπαίδευση επαγγελματιών Υγείας για την ανίχνευση της κακοποίησης των ηλικιωμένων

Μέσα στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος SAVE πραγματοποιήθηκε εκπαίδευση των επαγγελματιών υγείας οι οποίοι ασχολούνται με τη φροντίδα ασθενών στην κοινότητα. Το περιεχόμενο της εκπαίδευσης εκπονήθηκε  από την κοινοπραξία του προγράμματος η οποία αποτελείται από Πανεπιστημιακά και άλλα ιδρύματα 5 χωρών  (Κύπρος, Φινλανδία, Ιταλία, Πορτογαλία, Πολωνία) και το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και διήρκεσε 2 μέρες στις 25.2.2022 και 4.3.2022 από τις 9 το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα.

Ο Τομέας Κοινοτικής Νοσηλευτικής του ΠΑΣΥΝΜ ήταν συνδιοργανωτής του εκπαιδευτικού σεμιναρίου.  Να σημειωθεί ότι η εκπαίδευση έγινε σε όλες τις χώρες μέλη με βάση το κοινό  πρόγραμμα κατάρτισης. Έλαβαν μέρος 22 κοινοτικοί νοσηλευτές της Υπηρεσίας Κατ’ Οίκον Νοσηλείας του ΟΚΥπΥ και το θέμα της εκπαίδευσης ήταν «Κακοποίηση ηλικιωμένων ατόμων και εργαλεία ανίχνευσης στους χώρους παροχής φροντίδας υγείας».

Οι στόχοι της εκπαίδευσης είναι:

1. Η βελτίωση της ικανότητας των επαγγελματιών υγείας  στην αναγνώριση, παρέμβαση, υποστήριξη και αναφορά των περιστατικών βίας κατά των ηλικιωμένων ατόμων στις αρμόδιες υπηρεσίες.
  2. Η ανάπτυξη των ικανοτήτων των εκπαιδευτών να διδάξουν τους επαγγελματίες πώς να χειριστούν τη βία κατά των ηλικιωμένων, να τους υποστηρίξουν και να τους καθοδηγήσουν.
  3. Η εκπαίδευση των επαγγελματιών υγείας στη χρήση και εφαρμογή του εργαλείου EASI.

Συγκεκριμένα η εκπαίδευση περιλάμβανε τις ακόλουθες θεματικές ενότητες:

1. Εισαγωγή στο πρόβλημα της κακοποίησης των ηλικιωμένων ατόμων, επιδημιολογικά στοιχεία, σημεία και συμπτώματα
  2. Ανάλυση του εργαλείου EASI για την ανίχνευση κακοποίησης ηλικιωμένων και την εφαρμογή του στην κοινότητα
  3. Ηθικά και νομικά θέματα τα οποία αφορούν την ανίχνευση της κακοποίησης
  4. Προκλήσεις της εργασίας με ηλικιωμένα άτομα τα οποία είναι θύματα βίας.

Στο πρόγραμμα έγιναν παρουσιάσεις και δραστηριότητες ενεργητικής μάθησης  όπως ομαδικές εργασίες με βάση συγκεκριμένα σενάρια, παρακολούθηση βίντεο, υπόδηση ρόλων και ατομικές εργασίες αυτο-αξιολόγησης.

Παράλληλα έχει γίνει και αξιολόγηση του εκπαιδευτικού προγράμματος  με τη συμπλήρωση συγκεκριμένων ερωτηματολογίων.

Στο επόμενο στάδιο, οι επαγγελματίες υγείας οι οποίοι έχουν εκπαιδευτεί, θα χρησιμοποιήσουν το εργαλείο πιλοτικά σε ηλικιωμένα άτομα.

Η ομάδα της Κύπρου αποτελείται απο τους Δρ Ευριδίκη Παπασταύρου και Δρ Αντρέα Χαραλάμπους (επιστημονικοί υπεύθυνοι του προγράμματος) Δρ Έλενα Ρούσου, Δρ Θεολογία Τσίτση, Δρ Μελίνα Ευρυπίδου, Έλενα Νικολαΐδου και Παρασκευή Χαρίτου. Εκπαιδευτές ήταν οι Έλενα Νικολαΐδου και Παρασκευή Χαρίτου.

Η ταυτότητα του προγράμματος

Τo έργο SAVE-Screening of Abuse Victims Among Elderly, χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και ενώνει 5 ευρωπαϊκές χώρες για έναν κοινό στόχο που είναι η αντιμετώπιση του φαινομένου της κακοποίησης κατά των ηλικιωμένων ατόμων, μέσω της υιοθέτησης ενός προγράμματος ανίχνευσης σε χώρους παροχής φροντίδας υγείας και κοινωνικής φροντίδας.

Η Κακοποίηση Ηλικιωμένων Ατόμων είναι ένα κοινωνικό πρόβλημα που επηρεάζει την Υγεία και καταπατεί τα Ανθρώπινα Δικαιώματα ενός τεράστιου αριθμού ηλικιωμένων σε ολόκληρο τον κόσμο και ένα ζήτημα που αξίζει την προσοχή ολόκληρης της διεθνούς κοινότητας. Επιπρόσθετα, η πανδημία COVID-19 έχει φέρει στην επικαιρότητα τα ηλικιωμένα άτομα, συμπεριλαμβανομένων θλιβερών αναφορών περιπτώσεων κακοποίησης και παραμέλησης ηλικιωμένων ατόμων σε ιδρύματα μακροχρόνιας φροντίδας. Αναμφίβολα, η πανδημία δεν έχει επηρεάσει μόνο την ψυχοσωματική υγεία των ηλικιωμένων ατόμων, αλλά και την κοινωνική τους ζωή, την πρόσβασή τους στις υπηρεσίες υγείας, την απασχόληση τους και την ευημερία τους. Τα εργαλεία ανίχνευσης είναι σημαντικά γιατί χρησιμεύουν στην υποστήριξη των επαγγελματιών να αναγνωρίζουν έγκαιρα και να προλαμβάνουν τη βία και την παραμέληση των ηλικιωμένων ατόμων, ωστόσο η χρήση τους εξακολουθεί να πολύ περιορισμένη σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση

Πληροφορίες για το έργο SAVE: https://www.projectsave.eu/