Ανανέωσαν τη συνεργασία τους ΤΕΠΑΚ και θέατρο Ριάλτο

Επαναβεβαίωσαν τη στενή τους συνεργασία και ανανέωσαν για άλλα πέντε χρονιά το σχετικό πρωτόκολλο συνεργασίας, ΤΕΠΑΚ και θέατρο Ριάλτο.

Η τελετή υπογραφής πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής(18/3) στο θέατρο Ριάλτο.

Το ανανεωμένο πρωτόκολλο συνεργασίας υπέγραψαν ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και η Πρόεδρος του ΔΣ του θεάτρου Ριάλτο, κα. Δάφνη Πίττα Διογένους.

Ο Πρύτανης Ζαφείρης δήλωσε ότι η συνεργασία τα τελευταία πέντε χρόνια, με το θέατρο Ριάλτο, ήταν παραγωγική και η βοήθεια που προσέφερε το θέατρο προς το Πανεπιστήμιο ήταν άμεση και υψηλής ποιότητας.

Τόσο το Πανεπιστήμιο, υπέδειξε, χρησιμοποίησε τους χώρους του θεάτρου για συνέδρια και εκδηλώσεις, όσο και οι φοιτητές είχαν πρόσβαση σε αυτό για τις δραστηριότητες τους, ενώ εξέφρασε τη βεβαιότητα ότι αυτή η συνεργασία θα ενισχυθεί μέσω της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου.

«Νομίζω ότι πρέπει να πάμε ένα στάδιο παρακάτω με αυτή τη συνεργασία και το επερχόμενο Φεστιβάλ Animattikon δίνει μια ευκαιρία να συνεχίσουμε με αντίστοιχες κοινές δραστηριότητες, όπου το ΤΕΠΑΚ αποδεικνύει ότι πρακτικά συνεργάζεται και έχει κοινές δράσεις με το θέατρο Ριάλτο», συμπλήρωσε.

Όπως ανέφερε η Πρόεδρος του Διοικητικού του Συμβουλίου, Δάφνη Πίττα Διογένους, για το Ριάλτο, το ΤΕΠΑΚ δεν είναι απλά ένας σημαντικός εταίρος, αφού εκτός από δράσεις και ενέργειες, μοιράζονται κοινούς στόχους για την εκπαίδευση και την ανάπτυξη της Λεμεσού.

«Μας ενώνουν η παρουσία και των δυο μας στο κέντρο της πόλης, η εγγύτητα η γεωγραφική αλλά και πνευματική, το όραμα για μια πόλη που διατρέχεται από καινοτομία, δημιουργία και γνώση», πρόσθεσε.

Ανέφερε ακόμη πως, απτό παράδειγμα της κοινής προσπάθειας για διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς και καλλιτεχνικής δημιουργίας του τόπου μας, αποτελεί η ψηφιοποίηση της Α’ φάσης του αρχείου του θεάτρου, από τη βιβλιοθήκη του ΤΕΠΑΚ.

Μεταξύ άλλων, εξέφρασε τη χαρά της που τον ερχόμενο Οκτώβριο, το θέατρο Ριάλτο θα συνδιοργανώσει με το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του ΤΕΠΑΚ, ένα νέο φεστιβάλ για τη Λεμεσό, το Animattikon.

(ΚΥΠΕ)

Η έγκαιρη αντιμετώπιση της διπολικής διαταραχής καθοριστική για την ποιότητα ζωής των πασχόντων και των οικογενειών τους

Aura Lab: Η δεύτερη συναυλία του MediSouP με τίτλο "Healing. Listening to a Brave New World"

Μικροβιακό Κελί Ηλεκτρόλυσης: Μια καινοτόμα τεχνική για τη διαχείριση τοξικών υγρών αποβλήτων