Σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας του ΤΕΠΑΚ θα αναγορευθεί ο κ. Φίλιππος Φιλής

Σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) θα αναγορευθεί ο κ. Φίλιππος Φιλής.

Η τελετή αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 4 Απριλίου και ώρα 7:00 μ.μ., στο Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο, στη Λεμεσό.

Χαιρετισμό στην τελετή θα απευθύνουν ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, ο Υφυπουργός Ναυτιλίας, κ. Βασίλης Δημητριάδης και ο Γενικός Διευθυντής του Κυπριακού Ναυτιλιακού Επιμελητηρίου, κ. Θωμάς Καζάκος.

Η παρουσίαση του έργου του τιμώμενου θα γίνει από τον Καθηγητή του Τμήματος Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας, Φώτη Παναγίδη. Η αναγόρευση τού κ. Φίλη θα γίνει από τον Πρύτανη του ΤΕΠΑΚ.

Στο πλαίσιο της τελετής, ο κ. Φίλης θα απευθύνει ομιλία με θέμα “Οι Προκλήσεις της Ναυτιλίας στην Πορεία προς την Απανθρακοποίηση”

Η τελετή θα κλείσει με σύντομο καλλιτεχνικό πρόγραμμα και μικρή δεξίωση.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα τηρούνται όλα τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα και μέτρα προστασίας, έναντι της νόσου Covid-19.

Σύντομο βιογραφικό σημείωμα

Ο Φίλιππος Φιλής, είναι ο ιδρυτής και Διευθύνων Σύμβουλος του ναυτιλιακού ομίλου Lemissoler από το 1996. Ο Όμιλος δραστηριοποιείται στον τομέα της πλοιοκτησίας της πλοιοδιαχείρισης, της ναυλαγοράς και εκμετάλλευσης πλοίων παρέχοντας διεθνώς υπηρεσίες θαλάσσιων μεταφορών αναπτύσσοντας στρατηγικές σχέσεις με μερικές από τις ισχυρότερες πολυεθνικές εταιρίες. Σημαντική επίσης δραστηριότητα του ομίλου είναι η έρευνα και καινοτομία σε τεχνολογίες και σχεδιασμούς πλοίων με στόχο την αύξηση της αποδοτικότητας και μείωσης των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου. Κατέχει πτυχίο Μηχανολογίας από το RWTH Aachen και είναι απόφοιτος του Harvard Business School. Επίσης, υπηρέτησε και υπηρετεί από ηγετικές θέσεις σε πολλαπλά Διοικητικά Συμβούλια, όπως Πρόεδρος Ευρωπαϊκής Ένωσης Πλοιοκτητών ECSA (2022 - ), Πρόεδρος Κυπριακού Ναυτιλιακού Επιμελητηρίου CSC (2019 -2021) και Πρόεδρος Ένωσης Εργοδοτών Πλοιοκτητών Κύπρου CySEA (2016 - 2021).